Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED: Emekliler Yanlış Düzenlemenin Mağduru Oldu

EYT düzenlemesi ile sevinç yaşayan milyonlar bu kez farklı bir üzüntü yaşadı. Emekli aylıklarında yapılan hatalı düzenlemeler yeni bir mağduriyet yarattı.
TÜED: Emekliler Yanlış Düzenlemenin Mağduru Oldu
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde yaş sınırının olmadığının açıklanmasının ardından emekli olmak için sıraya geçen milyonlar bu kez de emekli maaşının yaratacağı mağduriyete ilişkin endişe yaşadı.

Yeni asgari ücretin altında kalan emekli maaşları için de iyileştirme yapılması talep ediliyor. Söz konusu talebi dile getiren taraf, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) oldu.

AA muhabirine konuşan dernek Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli vatandaşların büyük çoğunluğunun aldığı ücretin 8 bin 506 lira olan yeni asgari ücretin altında kaldığına dikkat çekti.

Emekli aylığı için yapılacak düzenlemelere ilişkin talepte bulunarak, “Emekli aylıklarında kalıcı artışlar için emekli aylığı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmeli ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı, yüzde 70’e yükseltilmeli” dedi.

“16 Milyon Emekli Mağduriyet Yaşar”

Ergün, EYT düzenlemesinin milyonlarca çalışan için yeni yılda mutluluk yarattığını ancak sayısı 16 milyonu bulacak emeklilerin geçim derdi yaşayabileceğine vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

TÜED Başkanı, “Emeklilik, bu ülke için yıllarca değer üreten, prim ödeyen herkesin en doğal hakkı. TÜED olarak istiyoruz ki emeklilik hakkına sahip olanlar aileleriyle birlikte güzel şekilde geçinebileceği gelire sahip olsun. Maalesef bu günümüz şartlarında pek mümkün değil” dedi.

Hatalı düzenlemelerin sonucunda emeklilerin mağduriyet yaşadığını söyleyerek, “Geçmişte 4447 ve 5510 sayılı kanuni düzenlemelerle asgari aylık bağlama oranı yarı yarıya düşürüldü. Bunun sonucu olarak emekli aylıkları da aynı oranda azaldı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Asgari Ücret Arasındaki Makas Emeklinin Lehineyken, Tersine Döndü”

2000 yılı öncesi ve sonrası dönemde çalışanların emeklilik şartlarında uçurum olduğuna dikkat çeken Ergün, 2000 yılı öncesinde asgari ücretle çalışanların emekli maaşlarının net asgari ücretin üzerinde olduğunu söyledi.

Ancak 2000 sonrası dönemde durumun aksi yönde olduğunu belirtti. Ergün, “Yaklaşık 20 yılda taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehineyken, tersine döndü” dedi.

“2000 Sonrası Emekli Olanlar için İntibak Düzenlemesi Şart”

En düşük emekli aylığının devlet katkısı da eklendiğinde 3 bin 500 lirada kaldığının altını çizen TÜED Başkanı’nın açıklaması şöyle:

“Asgari ücretin bile düşük bulunduğu bir ortamda, milyonlarca emekli, asgari ücret rakamının yaklaşık yarısına bir ay geçinmek durumunda kalıyor. Bunu gidermek için öncelikle emekli aylıklarına asgari ücret seviyesi ve artış oranı dikkate alınarak zam yapılmalı, ardından da 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek bir intibak düzenlemesi hayata geçirilmeli.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.