Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED: Emekli İkramiyesi Son 6 Yılda Yüzde 184 Reel Kayba Uğradı

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli ikramiyesi hakkında yorumda bulunarak altı yılda fiyatlar karşısında yüzde 184 reel kayba uğradığını söyledi.
TÜED: Emekli İkramiyesi Son 6 Yılda Yüzde 184 Reel Kayba Uğradı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de emekli mevcut yaşam koşulları ile mücadele ederken, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin miktarını açıkladı. Bugün Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, mevcut rakamın kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Erdoğan dün bütçe imkanlarını zorlayarak bir artış yapmayı planladıklarını söyledi. Gelecek bayram bu rakamı yüzde 50 artış ile 3 bin liraya yükseltecekleri mesajı verdi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün ise “3 bin TL ikramiye tutarı kabul edilebilir, sindirilebilir, vicdanlarda onaylanabilir bir rakam olmaktan uzak kalmıştır.” açıklamasında bulundu.

“Emekli İkramiyesi Yüzde 184 Reel Kayba Uğradı”

Ergün, son altı yılda dini bayramlarda ödenen bayram ikramiyesi ile 2018 yılında küçükbaş kurbanlık alan emeklilerin, 2024 yılında sadece 4,5 kilo et alabildiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre bile emekli ikramiyesinin fiyat artışları karşısında yüzde 184 reel kayba uğradığını söyledi. TÜİK rakamlarını dikkate alarak bir hesaplama yapılsa dahi, en düşük emekli ikramiyesinin 5 bin 679,08 TL olması gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Piyasa koşullarına bakıldığında ise o günlerde bir küçükbaş kurbanlık fiyatı baz alındığında yaklaşık aynı rakama ulaşılmakta olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın