Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED: Asgari Ücret ile Emekli Aylığı Eşitlenmeli

TÜED Genel Başkanı Ergün, en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makasın her geçen sene arttığına işaret ederek öneride bulundu. İşte detaylar;
TÜED: Asgari Ücret ile Emekli Aylığı Eşitlenmeli
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarıyla ilgili talepte bulundu. Emeklilerin geçmişte hatalı düzenlemelerin mağduru olduğunu vurgulayan Ergün, 4447 ve 5510 sayılı kanun düzenlemeleriyle asgari aylıkların yarı yarıya düşürüldüğüne işarete etti.

TÜED Genel Başkanı Ergün yaptığı açıklamada, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep etti. 2000 öncesi dönemde asgari ücretle çalışan işçilerin, net asgari ücretin üzerinde emekli aylığı aldığı bilgisini verdi.

Asgari Ücret ile Emekli Aylığı Arasındaki Makas Her Sene Açılıyor

En düşük emekli aylığının bugün devlet katkısıyla birlikte 5 bin 500 lira olduğunu anımsatan Ergün, net asgari ücretin ise 8 bin 506 lira olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu miktarlar arasındaki farka vurguda bulunarak, karma sistem ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bazlı artışlar sebebiyle en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makasın her sene arttığını bildirdi.

Asgari ücret ve emekli aylığı arasındaki farkın önüne geçmek için en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Milyonlarca emeklinin en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 lirayla bir ay boyunca geçinmek zorunda kaldığına işaret etti. Emekli aylıklarında kalıcı artışların olması için hesaplamada gösterge sistemine geçilmesini ve yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranın yüzde 70’e yükseltilmesini istedi.

Çalışma Süresi Uzadıkça Emekli Aylığı Artıyordu

2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarına İNTİBAK uygulanmasını talep eden Ergün, “5510 sayılı kanun öncesi ikili karma sistem, aylıkların hesaplanmasında büyük bir eşitsizliğe neden olmamış, çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını da artıyordu.” ifadelerini kullandı.

5510 sayılı kanun ile getirilen sisteminse çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını azaltan bir uygulamaya dönüştüğüne dikkat çekti.

Söz konusu uygulamasının değişmesi ve aynı durumda olanların aylıklarında eşitliğin sağlanması için kazançların güncellenmesi gerektiğini savundu. Ergün, aylık bağlama oranlarında ortak bir sisteme geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.