Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜDKİYEB Başkanı: Et Fiyatlarını Aracılar Yükseltiyor

Ramazan ayına girilen günlerde et fiyatlarındaki artışın arka planını TÜDKİYEB Başkanı açıkladı. Detaylı bilgi haberde...
TÜDKİYEB Başkanı: Et Fiyatlarını Aracılar Yükseltiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı’nın Şubat ayının başında yaptığı açıklamada, kırmızı ete geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sürpriz bir zammın olmayacağı sözünü vermesine rağmen Ramazan ayına girilen günlerde fiyatlar yine yukarı çıktı. Et fiyatlarının neden arttığı sorunun yanıtını Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik verdi.

Dünya’ya konuşan TÜDKİYEB Başkanı, kırmızı ette arz sıkıntısının olduğu yönündeki endişelerin gerçekle örtüşmediğini savundu.

Ramazan ayına girilen günlerde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fiyatlarda oynamanın yaşanmasının aracılar tarafından kaynaklandığını söyleyerek, fırsatçılık girişimlerinin söz konusu olduğuna vurgu yaptı.

Deprem felaketine rağmen üreticilerin üretimi aksatmamak için çabaladıklarını ifade eden Çelik, “Ramazanda arz sıkıntısı olmamasına rağmen fiyatları artırmak isteyen fırsatçılara karşı da önlem alınması gerekiyor” şeklinde çıkışta bulundu.

Deprem, Et Fiyatlarının Artışı için Gerekçe Gösterilemez

Üretimdeki girdi fiyatlarına dikkat çeken Çelik, geçen sene maliyet artışlarının yüzde 100’ü aştığını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

TÜDKİYEB Başkanı, “Yetiştirdiği üründen kazanç sağlaması gereken yetiştiricilerimizin ayakta zor durabildiklerini ve yeterli geliri elde edemediklerini hepimiz biliyoruz” dedi.

Tedarikçiler ve aracıların fırsatçılık yapmak için depremi bahane edilip fiyatları manipüle etmesinin de doğru olmadığını savunarak, “Bunlar yetiştiricilerimizin emeklerini ranta çevirirken tüketicileri de mağdur etmektedirler” şeklinde ifadede bulundu.

Hayvan Yetiştiriciliği İhmal Edildi

Fiyat artışlarına çözüm için yurt dışından et alınacağı fikrinin gündeme gelmesinin üzerine hayvancılık yapan vatandaşlara verilmesi gereken destekleme bir kere daha tartışmaya açıldı.

TÜDKİYEB Başkanı’nın konuya ilişkin önerisi, fiyat artışına dur demek için hayvan yetiştiriciliğine destek vermek oldu.

Çelik, “Son 50-60 yıldan bugünlere gelindiğinde mera alanlarımızın azaldığı, otlatma kapasitesinin düştüğü, plansız, aşırı ve erken otlatma nedeniyle bozulduğu bir gerçektir” diyerek, hayvan yetiştiriciliğinin ihmal edildiğine dikkat çekti.

Tarım işletmelerinin büyük kısmının küçük aile işletmeleri olduğu tespitinde bulunarak, “Küçük aile işletmelerinin sektörümüzün omurgası olduğunu ve desteklerden mahrum bırakılamayacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Kırmızı ette fiyat istikrarı için küçükbaş hayvancılık geliştirilmeli” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın