Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜDEF/Koçal Kartlarda Biriken Puanların Yılbaşında Silinmesinin Engellenmesi Gerektiğini Düşünüyor

Koçal, yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte tüketicilere yapılan "kartlarda biriken puanların silineceği" uyarısını eleştirdi. Ayrıntılar haberde...
TÜDEF/Koçal Kartlarda Biriken Puanların Yılbaşında Silinmesinin Engellenmesi Gerektiğini Düşünüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her yıl olduğu gibi bu yıl sonu da bankalar, kredi kartları, perakende sektörü markalar, akaryakıt istasyonaları ya da AVM’ler tarafından müşterilerin kullanımına tanımlanan puanların silineceğine ilişkin uyarılar yapılıyor. Tüketicilere kullanmaları için verilen bu puanlar kimi zaman indirim fırsatlarından yararlanma imkanı sunarken farklı amaçlar için de kullanılabiliyor. Fakat yeni yıla girerken biriken puan ne kadar olursa olsun fark gözetilmeksizin sıfırlanıyor ve pek çok müşteri hakkından faydalanamıyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, verilen puanların müşterilerin kazanılmış bir hakkı olduğunu söyledi ve getirilecek yasal bir düzenleme ile kartlardaki puanların silinmesinin önüne geçilmesini talep etti.

TÜDEF Aziz KoçalMüşterilerin bu haklarını istedikleri zaman kullanabilmesi gerektiğini savunan Koçal, bu puanların yıl sonu itibarıyla silinmesine sıcak bakmadığını aktardı. Önceki yıllarda bazı bankalar ve firmalar tarafından bu hakların silinmeyerek bir sonraki yıla devredildiğini aktardı.

Para yerine geçen söz konusu puanların müşteri portföylerini artırma, sadık bir müşteri kitlesi oluşturma ve alışveriş yapmaya teşvik etme için tanımlandığını söyleyen Koçal, bunların silinmesiyle tüketicilerin mevcut haklarından mahrum bırakıldığını bir kez daha yineledi.

Biriken Puanlar Para Yerine GeçiyorKoçal, tüketicilerin maruz kaldığı her türlü ekonomik kaybın önlenmesinin ekonomik bir hak olduğunu söyledi. Şu an uygulanan yöntemi eleştirdi ve bu yöntemle birlikte kazanılan bir ekonomik hakkın zamana endekslenerek kullanılmaya zorlandığını ifade etti. Bunun açıkça tüketiciyi ekonomik zarara soktuğunu bildirdi.

Talep edilen yasal düzenleme uygulamaya konana kadar tüketicilere bilinçli olmalarını tavsiye eden Koçal, biriken puanlarını son gününe bırakmadan ihtiyaçları oldukça kullanmaları gerektiği konusunda uyardı. Diğer taraftan yılbaşı alışverişlerine karşı da tüketicileri uyardı.

Aşırı tüketimi körükleyen aldatıcı reklamlara kanılmaması gerektiğinin altını çizdi. Yılbaşı alışverişlerinin bütçe doğrultusunda ve ihtiyaç olduğu kadar yapılmasını önerdi. Bunun yanı sıra ürün hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanın da tüketiciler açısından önemli olduğunu ifade etti. Koçal, bazı firmaların yılbaşı dolayısıyla fiyatlarında zam yapmaya yöneldiğini belirtti ve tüm bu risklere dikkat edilerek bilinçli bir alışveriş yapmaları konusunda tüketicilere seslendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.