Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜBİTAK UZAY’ın Geliştirdiği İMECE Uydusu Fırlatıldı

Yerli ve milli ilk gözlem uydusu olan İMECE, ABD’de SpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı. Detaylar geliyor...
TÜBİTAK UZAY’ın Geliştirdiği İMECE Uydusu Fırlatıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin metre altı çözünürlüğe sahip yerli ve milli ilk gözlem uydusu İMECE, saat 09.48’de ABD’nin California eyaletinde bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Daha önce fırlatma operasyonu hava şartları nedeniyle 3 kez ertelenen İMECE uydusunun Türkiye’deki fırlatma programı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Akar ile Mandal’ın konuşmalarının ardından geri sayım yapılırken, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen yerli ve milli gözlem uydusu İMECE, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi.

680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede konumlanacak İMECE, görev süresi olan 5 yıl boyunca, hedef teşhis, tespit, doğal afet, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda hizmet verecek. Uydu, dünyanın her yerinden görüntü iletimi sağlayacak.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan Video Mesaj Gönderdi

Uzaya fırlatılan İMECE uydusu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İMECE uydusunun, milli savunma, afet yönetimi, tarım, ormancılık, çevre ve şehircilik başta olmak üzere pek çok alanda kullanılacağını söyledi.

Erdoğan, ülkenin deprem afetiyle sarsıldığı zor bir dönemde, uzay yarışında tarihi bir anına şahitlik ettiklerini ve mühendislerin yıllardır gece gündüz üzerinde titizlikle çalıştığı İMECE yer gözlem uydusunu sabahın erken saatlerinde uzaya uğurladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son 20 yılda yaptıkları yatırımlara ilaveten milli uzay programını ilan ederek adeta hedeflere doğru koşmaya başladıklarını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın