Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSPB Piyasalar için Alınan Önlemleri Desteklediğini Açıkladı

TSPB, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından, ekonomi yönetiminin almış olduğu önlemler sonrası açıklamalarda bulundu.
TSPB Piyasalar için Alınan Önlemleri Desteklediğini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından piyasalarda sağlıklı fiyat oluşumunun sağlanması için ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemlerin piyasaları desteklediğini açıkladı.

Piyasaların işleyişine ilişkin alınan önlemlerin değerlendirildiği açıklamada, yaşanan deprem felaketi sonrasında, düzenleyici otoriteler ve tüm sermaye piyasası aktörleri ile beraber yaraların sarılması için seferber olunduğu belirtildi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremler sonrası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Borsa İstanbul tarafından bazı piyasa önlemleri alınmıştı.

Kurumlar Arası Koordinasyon Vurgusu

Alınan kararların piyasalar açısından olumlu karşılandığı belirtilirken, TSPB’nin SPK, Borsa İstanbul ve TSPB üyeleri ile koordinasyon içerisinde sermaye piyasalarının etkinliğini ve likiditesini sağlamak, sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek için çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi.

TSPB açıklamasında, gelecek dönemde de alınan kararların etkileri konusunda piyasa ile görüş alışverişine ve koordinasyonuna devam edileceği belirtildi. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği açıklamasının devamında, “Alınan kararlarla birlikte sermaye piyasalarımızın kısa sürede normal işleyişine kavuşacağı ve daha da güçleneceğine inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Sektör olarak, depremden zarar gören her bir kenti, şirketi, yatırımcıları ve toplumu yeniden ayağa kaldırmak ile yaşanan felaketin yaralarını sarmak için sorumluluğun daha da arttığı belirtildi. TSPB bu bilinç ve sorumlulukla, yaratılacak uzun vadeli kaynaklarla bu rolün etkin bir şekilde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Deprem Sonrası Alınan Önlemler

Yatırımcılara kısa vadeli anlık kararlar yerine, sağduyulu, uzun vadeli yatırım kararları vermeleri çağrısı yapıldı. Dün ekonomi yönetimi tarafından piyasalarda güvenin sağlanması adına pek çok yeni karar alındı. TCMB depremzedeler  için menkul kıymet ve zorunlu karşılıklara ilişkin yeni düzenlemeleri duyurmuştu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ise depremin piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerinin minimuma indirilmesi amacıyla belirli düzenlemeler yapılmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.