Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Depremzedeler için Zorunlu Karşılık Düzenlemesi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem bölgelerine yönelik düzenlemeler geliyor. TCMB banklara depremzedeleri kapsayan bir yazı gönderdi. İşte detaylar;
TCMB’den Depremzedeler için Zorunlu Karşılık Düzenlemesi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’yi oldukça kötü etkileyen deprem felaketinin ardından menkul kıymet ve zorunlu karşılıklara ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili bankalara bilgilendirme yazısı gönderdi. Düzenleme 6 Şubat itibarıyla deprem bölgesinde yerleşik olan kişileri kapsıyor.

Vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek kredilerinin vadesinin ötelenmesi durumunda bu kredilerin menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılıklardan, kriterlerden muaf tutulacak. Yazıda, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yerleşik olan KOBİ’lere kullandırılan veya kullandırılacak olan kredilerin harcama mukabili belge uygulanmasına tabi olmamasının uygun olacağı aktarıldı.

Söz konusu kişilerin vadesi gelecek kredilerinin vadesinin ertelenmesi durumunda bu kredilerin bankalar için kredi türüne ve kredi büyüme oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamalarından hariç tutulmasına karar verildi.

Fakat kredi/faiz payı oranına göre menkul kıymet tesisine tabi olmaya devam etmesinin, finans şirketleri için zorunlu karşılık tesisinden hariç tutulmasının uygun olacağı değerlendirmesinin yapıldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.