Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSMC Durgunluk Endişelerine Rağmen 6 Bin Mühendis İşe Alıyor

Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC, bu yıl içinde 6 bin mühendis alımı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberde...
TSMC Durgunluk Endişelerine Rağmen 6 Bin Mühendis İşe Alıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Tayvan merkezli TSMC, işe alım sürecine ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Şirketten yapılan açıklamada, dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co olarak 2023’te 6.000’den fazla yeni personel işe alınacağı bildirildi.

İşe alma isteği, çip endüstrisindeki küresel düşüşe rağmen geliyor. TSMC’ye göre şirket, Tayvan’ın dört bir yanındaki şehirlerde elektrik mühendisliği veya yazılımla ilgili alanlarda ortak, lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine sahip genç mühendisler arayacak.

Şirket, yüksek lisans derecesine sahip yeni bir mühendisin ortalama toplam maaşının yaklaşık 65 milyon dolar olduğunu bildirdi. Elektronik ürünlere olan talepteki düşüş ve bazı çiplerdeki kıtlığın ardından yüksek stok seviyeleri, yarı iletken endüstrisi için bir düşüşe yol açtı.

2022’nin sonlarından bu yana, dünya çapında bir dizi çip şirketi yatırımlarını yavaşlattı. Teknoloji devi Intel geçtiğimiz günlerde orta düzey personel ve yöneticilere yapılan ödemeleri yüzde 5’ten yüzde 25’e düşüreceğini duyurmuştu.

TSMC’nin Apple gibi üst düzey müşteriler için en gelişmiş yongalardan bazılarını yapmadaki hakimiyeti, piyasalardaki gerilemeden daha az etkilenmesine neden oldu. Şirket, 2023 için yıllık sermaye harcamalarını da azalttı. ve ilk çeyrek gelirinde düşüş tahmin ediyor. TSMC bu beklentiye rağmen talebin yılın ikinci yarısında toparlanmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.