Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSKB Genel Müdürü 2022 Bilançosunu Değerlendirdi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Murat Bilgiç, 2022 yılını çeşitli zorluklara rağmen hedefleri doğrultusunda tamamladıklarını söyledi.
TSKB Genel Müdürü 2022 Bilançosunu Değerlendirdi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Murat Bilgiç, dün akşam açıklanan bilançoya dair değerlendirme yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan rapora göre bankanın 2022 yılı net dönem karı 4 milyar lirayı aşarken, aktif büyüklüğü yüzde 37 artışla 115,6 milyar lira olarak gerçekleşti.

2021 yılında 1,08 milyar TL olan net karda, yıllık artış oranı yüzde 272 olarak hesaplandı. 2021 yılında 4,6 milyar TL olan net faiz geliri, geçen yıl 10,3 milyar TL’ye ulaşırken, net faiz geliri yıllık yüzde 154 artışla 6,4 milyar TL oldu

Bankacılık Gelirlerinde Yıllık 144 Artış Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

2021 yılında 3,1 milyar TL olan bankacılık gelirleri yüzde 14 oranında artış göstererek 7,7 milyar TL oldu. Özkaynakları yüzde 84 artışla 12,8 milyar TL olurken, 2022 yılının son çeyreğinde elde edilen net kar 1,4 milyar TL olarak bildirildi.

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, 2022 yılında küresel yaşanan zorluklara rağmen hedefleri doğrultusunda tamamladıklarını söyledi.

“Cumhuriyetimizin 100 yılının büyük bölümünde sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla değer yaratmış ve dokunduğu sektörlere pek çok öncü uygulama kazandırmış bir banka olarak, 2023 yılında da dünyamızın ve ülkemizin geleceğine nitelikli katkı için finansal olanaklarımız, uzmanlığımız ve paydaşlarımızla güçlü bir değer zinciri yaratmaya devam edeceğiz.” diyen Bilgiç, iklim değişikliğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

TSKB olarak uzun yıllardır iklim risklerinin azaltılması ve reel sektörün bu risklere etkin bir şekilde uyum sağlamasını stratejik odaklarına aldıklarını anlattı. Sürdürülebilirlik teması altına giren tüm alanlarda aktif değer ürettiklerini, geçen yıl ağırlıklı iklim finansmanı temalı olmak üzere uluslararası fon sağlayıcılardan 750 milyon dolar tutarında yeni finansman temin ettiklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı olduklarını, bu imza ile bankanın kredi ve yatırım portföyünü 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefleriyle uyumlu hale getirmeyi taahhüt ettiklerini söyledi.

Gelecek dönemde de tüm hedefleri tüm şeffaflığıyla paydaşlarıyla paylaşacaklarını söyleyen Bilgiç,  çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) risk değerlendirmesi notunu iyileştirmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın