Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSE ve İngiliz Standartlar Enstitüsü İş Birliği için İmza Attı

Türkiye ve İngiltere arasında imzalanan mutabakat zaptı ile standardizasyon alanındaki iş birliğinin geliştirileceği paylaşıldı. Habere dair detaylar aşağıda;
TSE ve İngiliz Standartlar Enstitüsü İş Birliği için İmza Attı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı uygunluk değerlendirme kuruluşlarından olan TSE bugün farklı ülkelerdeki iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) arasında standardizasyon faaliyetlerini güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzaladığı duyuruldu.

Türkiye ve İngiltere arasındaki yeni zapt ile Türkiye’nin rekabet gücünü artıracağı ve uluslararası ticaretin kolaylaşacağı kaydedildi. Standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin de uluslararası alanda tercih edilen bir kuruluş olarak devam ettirileceği eklendi.

TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin konu hakkında açıklamalarda bulunarak, “Enstitümüz, yurt dışında büyüyen etki alanı, uluslararası akreditasyonu, sahip olduğu tecrübe ve deneyim ile kendi coğrafyasındaki ülkelere ve diğer dünya ülkelerine öncülük etmektedir.” dedi.

İki Kurum Londra Deklarasyonu’nu Destekliyor

TSE ve BSI arasında standardizasyon alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik imzalan mutabakat zaptının, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Genel Kurul Toplantısının yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi kentinde imzalandığı açıklandı.

Mutabakat zaptında imzaları Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Mahmut Sami Şahin ile İngiliz Standartlar Enstitüsü Genel Müdürü Dr. Scott Steedman’in attığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

İki kurumun alanlarında araştırma yapacağı ve karşılıklı toplantılar düzenleyeceği belirtilerek, Londra Deklarasyonu’nu destekleyeceği belirtildi. Desteklerin, uluslararası standartların geliştirilmesi ve iklim değişikliğinin dikkate alınmasındaki faaliyetleri kapsadığı eklendi.

Aralarında TSE’nin de bulunduğu ISO’nun 124 üyesinin olduğu vurgulandı. ISO’nun paydaşları ve partnerleri ile birlikte Paris Anlaşması, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Birleşmiş Milletler Uyum ve Direnç Aksiyonu Çağrısı hedeflerine ulaşmanın beyan edildiği yer aldı.

Geçtiğimiz yıl açıklanan Londra Deklarasyonu’na göre ISO, uluslararası standartlar aracılığıyla iklim değişimi ve dönüşümlerinin etkin olarak değerlendirilmesi teşvik edilecek. Deklarasyonda raporlama mekanizması detaylandırılıp Eylem Planı ve Ölçüm Çerçevesi geliştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın