Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSB Başkanı: 76 Milyar Lira Deprem Hasarı Ödemesi Yapılacak

TSB Başkanı Atilla Benli, Türkiye'de sigortalılık oranının düşük olduğu, depremler nedeniyle sektörün 76 milyar lira hasar ödemesi yapacağını söyledi. Detaylar haberde...
TSB Başkanı: 76 Milyar Lira Deprem Hasarı Ödemesi Yapılacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra bölgedeki çalışmalar hakkında konuşarak sektörün deprem hasarı ödemesine yönelik bilgi verdi.

TSB Başkanı Benli, afetin yaşandığı şehirlerde sigorta oranının yüzde 17-20, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigorta oranının ise yüzde 49 olduğunu söyledi.

“Haziran Sonu İtibariyle Yüzde 95 Oranında Hasar Ödemesi Yapılacak”

Sigortalılık oranının Türkiye gibi bir ülke için yeterli olmadığını belirten Benli, deprem sonrası toplamda 66 bin hasar dosyasının olduğunu bildirdi. Hasar operasyonlarını bitirip ciddi bir ödeme yapıldığını ve ilk tespitler sonucunda özel sektör sigortalılarına toplamda 76 milyar lira hasar ödemesi olduğunu hesapladıklarını kaydetti.

Benli, söz konusu hasar ödemesinin yaklaşık 2,5-3 milyarının ödenmiş durumda olduğunu söyledi. Hayat sigortasıyla ilgili yaklaşık 1 milyar TL ödemenin olacağını bildirdi.

Sigorta Bilgi Merkezi’nin hayat sigortalarıyla ilgili dataları topluca indireceği için ihbara gerek kalmayacağını ve 44 bin kişinin datasından bahsedildiğini kaydetti. TSB Başkanı Benli, deprem bölgesindeki hasarlı araçlar ile ilgili konuşarak, tanınmayacak araçların olduğunu ve hasar elemanlarının çalışarak doğrudan dosya açıp sigortalarını ödemeye çalıştıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’de Sigortalılık Oranı Düşük”

Sektörünün Haziran sonu itibarıyla ticariler dahil yüzde 95 oranında tüm hasarların ödemesini yapacak hale geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Deprem sonrası sigortaya ilgilinin yoğunlaştığını belirten Benli, konut ve kasko sigortalarında yüzde 4-5 artış olduğunu kaydetti. Türkiye gibi ülkelerde yüzde 20-30 sigortalılık oranın düşük olduğunu, doğal afet sigortasının zorunlu bir sigorta olduğunu bu oranın yüzde 100 olması gerektiğini aktardı. Yüzde 50 oranın sigortalılık alanında başarısızlık olduğunu vurguladı.

Benli, Türkiye Sigorta’nın AFAD ve Kızılay ile koordinasyonlu olarak acil durumlar için 5 milyon nakit, 5 milyon civarında da gayri nakdi yardımda bulunduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın