Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSB: Afet Bölgesindeki Hasar Ödemeleri 55 Milyar Lirayı Aştı

Türkiye Sigorta Birliği, Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler nedeniyle sektör olarak yaptıkları hasar ödemesi tutarının 55,5 milyar TL'ye ulaştığını duyurdu. Detaylar haberde;
TSB: Afet Bölgesindeki Hasar Ödemeleri 55 Milyar Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreterliği, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından sektörün bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu toplam hasar ödemesinin 55,5 milyar TL’ye ulaştığını duyurdu.

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, bölgedeki yaşamın normal akışına dönmesi amacıyla sorumluluk bilinciyle hareket eden sektörün, her zaman sigortalıların yanında olduğunun altını çizdi.

Obalı, Sektörün Hasar Ödemelerine Dair Bilgiler Verdi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren’in açıklamalarını hatırlatan Obalı, DASK’ın ülke genelinde 600 bin civarında ihbar için bugüne kadar 29,5 milyar TL hasar ödemesi yaptığı bilgisini verdi.

Böylelikle 11 ili etkileyen depremler nedeniyle sektörün toplam hasar ödemesinin 55,5 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Sektörün, depremlerin ardından geçen beş aylık zaman diliminde başta ferdi kaza ve hayat sigortaları olmak üzere, konut sigortası, sanayi ve ticari yatırımlardaki mühendislik, yangın, kâr kaybı, nakliyat ve kasko gibi branşlarda 144 binden fazla dosyaya 26 milyar TL’ye yaklaşan tutarda ödeme yaptığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

35 bine yakın dosya için de 10 milyar TL tutarında rezerv ayrıldığını iletti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Instagram / @turkiyesigortabirligi

Yıkıcı depremlerde 50 binden fazla insanın yaşamını kaybettiğini, çok sayıda fabrika ve işletmenin zarar gördüğünü söyleyen Obalı, sigortalanma bilincinin tabana yayılması hedefli çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü ifade etti

Gelecek 12 aylık dönem içinde yaşanan her türlü maliyet artışının sektörü ciddi şekilde zorladığını da belirten Obalı, bunun en önemli göstergesinin zorunlu bir branş olan trafik sigortasında yaşandığını kaydetti.

“Vergi Paketinin Arkasında Durulmalı”

Meclis’e sunulan vergi paketine ilişkin olarak da düşüncelerini söyleyen isim, sektörde bilançoları zorlayacak olsa da afet bölgesiyle ve depremzedelerle dayanışma amacıyla hazırlanan söz konusu paketin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kaynaklar adına kritik önemde olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Vergi paketinin arkasında durulması gerektiğine inandıklarını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.