Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Truss Siyonist Olduğunu Duyurdu

Birleşik Krallığın yeni Başbakanı Truss, Siyonist olduğunu söyleyerek, İsrail’e olan yakınlığını dünyaya duyurdu. Detaylar haberde;
Truss Siyonist Olduğunu Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, aldığı ekonomik kararların yanı sıra söylemleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Truss’ın dün katıldığı bir etkinlikte “Büyük bir Siyonist” olduğunu açıklaması, bugün dünya kamuoyunda gündem oldu.

İsrail’in Muhafazakar Dostları (CFI) isimli grubun etkinliğinde konuşan Truss, “Bildiğiniz üzere ben büyük bir Siyonistim, İsrail’in büyük bir destekçisiyim ve İngiltere-İsrail arasındaki ilişkiyi güçlendirebileceğimizi biliyorum” dedi.

İngiltere’nin başbakanı sıfatıyla ilk kez CFI’nın programına katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Truss’ın görüntüleri sosyal medyada yayıldı.

Etkinliğe katılan bir diğer ismin, Tzipi Hotovely olduğu öğrenildi. İsrail’in Londra Büyükelçisi Hotovely, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Truss’a teşekkürlerini ileterek,

“Başbakan, gururlu bir Siyonist olduğunuzu söylediğiniz ve İsrail’le bu kadar iyi bir arkadaş olduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

GCM Yatırım Banner

Truss’dan Kudüs Hamlesi!

Truss’ın dışişleri bakanı olduğu dönemde İsrail ile yakın ilişki kurduğu biliniyor. Başbakanlığa geldiğinde iki ülke arasındaki ilişkilerin üst seviyeye çıkması beklenirken, İsrail Başbakanı Yair Lapid, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu beklentiyi doğrulamıştı.

Lapid, Birleşmiş Krallığın Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ihtimalinin gerçekleşebileceğine dair yorumda bulunarak, Truss’ın bu fikre olumlu baktığını açıklamıştı.

Kritik bir yer olan Kudüs, İsrail ile ilişkilendirildiği için çoğu ülke tarafından tepki görüyor. İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgali, Filistin ile ihtilaf yaratan konu başlıkları arasında yer alıyor.

Ayrıca çoğu ülke, bu işgali tanımadığı için büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayı reddediyor. ABD ise 2018’de Donald Trump iktidarında büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı.

Siyonizm ve Siyonist Nedir?

Yahudi milliyetçiliğini temel alan bir ideoloji olarak tanım bulan Siyonizm’de amaç, kutsal İsrail topraklarına kavuşmaktır. Bu ideolojiyi benimseyenler, Siyonist olarak bilinir.

Kudüs’ün eski adı “Sion”  kelimesinden türeyen ve orijinal adı “Siyonizm” olan bu ideolojide, Filistin toprakları Yahudilere ait görülür ve bir Yahudi devleti kurma ülküsü kurulur.

Bu sebeple günümüzde hala İsrail ile Filistin arasında çatışmalar meydana geliyor. Filistin’de bulunan Müslümanlar ile İsrail’deki Yahudiler arasında Kudüs ihtilafı yaşanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın