Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trump Noel’i Kurtarmak İstediğini Söylese de Alışverişçiler Tarifelerden Hala Korkuyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre her 10 kişiden altısı tatil alışverişini etkileyen tarifeler konusunda endişeli. İşte ayrıntılar;
Trump Noel’i Kurtarmak İstediğini Söylese de Alışverişçiler Tarifelerden Hala Korkuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Trump Noel’i kurtarmak istediğini söylese de yapılan yeni bir araştırma, her 10 kişiden altısının tatil alışverişini etkileyen tarifeler konusunda endişeli olduğunu gösterdi.

Sonuçta Trump, kısa süre önce 300 milyar dolarlık Çin tarifesini 15 Aralık’a kadar erteleyeceğini çünkü tarifelerin Noel sezonu için ABD tüketicileri üzerinde etki yaratmasını istemediğini dile getirmişti. Ancak işlerin Trump’ın planladığı gibi gitmeyebileceği bildirildi ki tüketiciler, araştırmaya göre hala endişelilerdi.

Coresight Research tarafından yapılan çalışma, insanların yüzde elli yedisinin tarifelerin tatil ürünlerindeki fiyatları artırmasından endişe duyduğunu gösterdi.

İnsanların Yüzde 57 Tarife Ürün Fiyat Artırma Korkuyor Geçen ay 1784 ABD tüketicisiyle yapılan araştırmada fiyatların yükselmesi durumunda ne yapacakları sorulduğunda insanların yüzde 22.5’i daha az ürün alacağını söyleyerek cevap verdi. Yüzde 22’si ise daha ucuz bir perakendeciye geçeceğini belirtti. Neredeyse yüzde 70’i hala aynı miktarda para harcayacaklarını ve fiyat artışlarına ayak uydurmak için harcamalarını artırmayacaklarını yani daha az mal satın alacaklarını aktardı.

Coresight CEO’su ve kurucusu Deborah Weinswig raporda, anket sonuçlarının maliyet artışlarını müşteriye iletmek isteyen perakendeciler için alarm zilleri çalması gerektiğini öne sürdü.

Tarife Perakendeciler Alarm Zilleri Çalmalı Çünkü alışveriş yapanların çoğunun fiyat artışlarını kabul etmek istemediğini, satıcıya ve ürüne göre işlem hacmini düşürmek isteyeceklerini vurguladı. Bu arada Trump, tatil öncesi tüketiciye yönelik daha fazla ürün için tarifelerin bir kısmını ertelediğini söylese de Amerikan Giyim ve Ayakkabı Birliği, durumun böyle olmadığını savundu.

Çin’den yapılan giyim ithalatının yüzde 92’si 1 Eylül tarifelerinden darbe yiyecek diyen birlik; “maalesef 1 Eylül’de, tatil çorapları da dahil olmak üzere pek çok ortak tatil ürünü vuruluyor” demişti. Wells Fargo analisti Ike Boruchow müşterilere notunda, şirketlerin çoğunun 2019’un dördüncü çeyreği için sağlam bir büyüme iyimserliklerini koruduğunu ama onların bu yılki tatil dönemi için aşağı yönlü pozisyon aldıklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.