Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trendyol Türk-Kazak İş Birliğinde Ticaret Köprüsü Oldu

Türkiye ile Kazakistan’ın görüşmelerinin sonucunda Trendyol, Kazak Big Way KZ ile anlaşma imzaladı. İki ülkenin iş birliği e-ticarette gerçekleşecek.
Trendyol Türk-Kazak İş Birliğinde Ticaret Köprüsü Oldu
HABER GİRİŞ

E-ticaret platformu Trendyol’un ihracat kolu Kazakistan’a ulaştı. Trendyol, Kazak Big Way KZ lojistik şirketi ile iş birliği anlaşması imzalayarak e-ticaret hacmini genişletti. Böylece Türkiye ve Kazakistan’ın ekonomik iş birliği online ortama taşındı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da imzalanan anlaşmada, iki ülkeden üreticiler arasında e-ticaretin geliştirileceği mesajı verildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık ve Uzay Sanayii Bakanı Bagdat Mussin, Mayıs’ta Türkiye’ye yaptıkları ziyarette Trendyol ile de görüştüklerini hatırlatarak, Kazakistan’ın Trendyol’u yakından izlediğini ve tanıdığını ifade etti.

İmzaları atılan anlaşmanın aynı zamanda sembolik bir anlam taşıdığına işaret eden Mussin, “İki ülke arasındaki ziyaretlerin ilk sonuçlarından biri olması bakımından da sembolik öneme sahip” dedi.

Bugün imzaları atılan anlaşmanın iki ülkenin cumhurbaşkanlarının verdiği iş birliği mesajının neticesinde olgunlaştığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bu anlaşma, Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in Mayıs 2022’de Türkiye’ye gerçekleştirdiği devlet ziyareti ve bu yıl Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’a yaptığı iade-i ziyaret sırasında Kazak-Türk iş birliğine verilen ivme sayesinde gerçekleşmiştir.”

“Türkiye’nin İhracat Gelirlerini Artırmak için Çalışıyoruz”

Konuya ilişkin Trendyol’dan açıklama yapan isim, İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar oldu. Kazakistan için ‘kardeş ülke’ tanımlamasında bulunan Acar, iki ülke arasında bir tür ticaret köprüsü kurduklarını söyledi.

Türk üreticilerin yurt dışında bulunan müşterileriyle buluşmalarına aracılık ettiklerini, e-ihracatta Türkiye’nin ihracat gelirlerini artırmaya çalıştıklarını ifade etti. Şirketin İcra Kurulu Üyesi Acar’ın açıklamaları şöyle:

“E-ihracatın bölgesel ekonomik entegrasyonun güçlendirilmesinde kritik bir araç olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, ülkemiz ve Kazakistan arasındaki ikili ticaretin artmasına önemli katkılar yapacağına inandığımız bir iş birliğine imza atmaktan dolayı gururluyuz. Sürece destek veren Kazakistan Başkonsolosu Alim Bayel’e de ayrıca teşekkür ederiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın