Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trafik Sigortası Primlerinde Haziran Artışı Resmi Gazete’de!

Trafik sigortasına yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Sigorta primlerine getirilen artış oranı, son dönemde sıklaşan kötü haberler arasına eklendi. İşte detaylar;
Trafik Sigortası Primlerinde Haziran Artışı Resmi Gazete’de!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araç sahiplerini üzecek değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre trafik sigortası azami primlerine yüzde 25 artış uygulanacağı öğrenildi.

Mayıs ayı primlerine kıyasla uygulanacak yüzde 25 artışın 1 Haziran itibarıyla geçerli olacağı belirtildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yayımlanan kararla Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik üzerinde değişiklik yapıldı.

Değişikliğe göre trafik sigortası Haziran ayı primlerindeki yüzde 25 artışın yanında trafik sigortası priminde aracın yakıt cinsi ve emisyon değerine göre yüzde 10 olan indirim ve artırım yetkisinin yüzde 20 olacağı kaydedildi.

Aynı zamanda trafik sigortası priminin, hasar maliyetleri dikkate alınarak yüzde 50 oranında azaltılabilecek veya yüzde 50 oranında arttırılabileceği eklendi.

GCM Yatırım Banner

Azami Prim Miktarı 7300 TL’yi Aşabilir!

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla azami prim miktarının 7310 TL’ye kadar çıkabileceği görüldü.

Mayıs ayında İstanbul’da otomobiline ve hasar durumuna göre azami prim miktarı 1286 ila 5848 TL arasında değişirken son zamla birlikte rakamlar 1608 ila 7310 TL aralığında olacak.
Trafik sigortasında fiyat artışlarını kontrol etmek için 12 Nisan 2017’den bu yana tavan fiyat uygulanırken bu tavan fiyat aylık olarak güncelleniyor.

Aylık zam oranı geçen yıl yüzde 1 iken bu yıl önce yüzde 1,5’e, ardından yüzde 2,25’e çıkarıldı. Şubat’ta yapılan yüzde 20 ve son yüzde 25’lik zamla beraber azami primlerin geçen yılın sonuna göre yüzde 60 oranında arttığı gözlemlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.