Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trafiğe Çıkan Haber: Sigorta Prim Oranları Arttı!

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasındaki tarife uygulama esaslarında önemli değişikliğe gidildi.
Trafiğe Çıkan Haber: Sigorta Prim Oranları Arttı!
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ilanla karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasındaki tarife uygulama esasları değiştirildi.

14 Temmuz 2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin geçici 11’inci maddesinin 2’nci fıkrasında prim tutarlarına yönelik değişiklikler yapıldığı vurgulandı.

Prim tutarlarının Mayıs 2023’ten itibaren aylık yüzde 2 artış oranına ek olarak, 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için aylık yüzde 5 olarak belirlendiğine işaret edildi.

Bunun 2024 yılı Mayıs’tan itibaren ise hasar maliyet endeksine göre her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden artırılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Asgari Ücret Artış Oranı Endeksi Etkiliyor

Hasar maliyet endeksi hesaplamasında çeşitli faktörlere göre belirlendiğine dikkat çekildi. Asgari ücret artış oranınınsa hasar maliyet endeksine olan etkisinin yüzde 45 ağırlıkta bulunduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu ağırlıkları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bazı verilerin de oluşturduğu bilgisi verildi.

Bahsi geçen yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 13 ve Tablo 14’ün de değiştirildiği belirtildi. Aynı eke Tablo 14’ten sonra yeni tablolar eklendiği ve Tablo 16’dan sonra gelen ibarede değişiklik yapıldığı eklendi.

Değiştirilen yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği, yönetmelik hükümlerinin ise Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı tarafından yürütüldüğü söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın