Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trabzon Hasırına Darbe! Dava Açıldı

Külçe ve hurda altınların eritilmesiyle tel haline dönüştürülüp makine kullanılmadan elle örülen Trabzon hasırı için ikinci el ürün satışı yapan firmalar saptandı.
Trabzon Hasırına Darbe! Dava Açıldı
HABER GİRİŞ

Makine kullanılmadan 31 ile 32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin örülmesiyle yapılan Trabzon hasırına ilişkin Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yörede düğünlerin aranılan takısının Trabzon hasırı olduğuna işaret eden Yazıcı, fiyatların yüksekliği sebebiyle yaz sezonunda istenilen satışa ulaşılamadığını belirtti.

Coğrafi işaretli Trabzon hasırının en önemli özelliğinin sadece kentte üretilerek Türkiye ve dünyaya satılması olduğunu vurgulayarak, rekabet sebebiyle hasırın istenilen miktar ve değerde satılamadığını söyledi.

Trabzon Hasırı Patentli Bir Ürün

El sanatı olan ürünün sadece Trabzon’daki kadınların ördüğünü ve piyasada değeri ölçülemeyecek boyutta olduğunu belirtti. Hasır bileziği gelecek nesillere taşımak için firmaların çok farklı modeller ve tasarımlar yaptığını da kaydetti.

Trabzon hasırının patentli bir ürün olduğunu dile getiren Yazıcı, yaptıkları çalışma kapsamında hologramsız ve ikinci el ürün satışı yapan firmaların tespit edildiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Firmalarla ilgili yasal sürecin başlatıldığını dile getirerek, “Yapılan ürünlerin üzerinde hologram kullanmamızın nedeni, ikinci el hasırın satılmaması için. Çünkü tüketici bu konuda bilgi sahibi olmadığından, hologram ve barkotlu ürünleri tercih edip ikinci el olmadığını anlama şansı var.” dedi.

Farklı İllerde Satılması Trabzon Hasırına Darbe Vurdu

Hasır bileziğin ikinci elinin Türkiye’nin farklı illerinde de satıldığı paylaşan Yazıcı, bunun da Trabzon hasırına darbe vurduğu söyledi.

Dava sonuçlarını rapor halinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na ilettiklerini ifade ederek, “Bazı davaları kazanmamıza rağmen yaptırım konusunda bir beklentimiz var. Çalışmalarımızın sonucunda da bir dönüş bekliyoruz.” dedi.

Mahkeme sonuçlarına göre yaptırım güçlerinin olmadığını aktararak, “İstanbul, İç Anadolu ve Batı Karadeniz civarında yaptığımız birçok incelemeyi dava konusu yaptık, mahkemeye taşıdık.” diyerek dikkat çekti.

Trabzon hasırında ikinci el piyasasına müdahale edilmesinin sektör açısından önemli olduğunun altını çizen Yazıcı, ikinci el hasırın satışının durdurulamazsa Trabzon hasır bileziğinin bitme noktasına doğru hızlıca gittiğini vurguladı.

Çok sayıda firmanın mücadele verip farklı tasarımlar yaparken, ikinci el ile mücadele konusunda yasa işlemediği sürece konunun üstesinden gelinemeyeceğini savundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.