Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toz Şekere Mayıs Ayından Bu Yana 9 Kere Zam Yapıldı

Türkşeker’in toz şeker fiyatları için Mayıs’tan bu yana yaptığı zamlar dikkat çekiyor. Fiyatlar 14 haftada yüzde 30 yükseldi. İşte detaylar;
Toz Şekere Mayıs Ayından Bu Yana 9 Kere Zam Yapıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de günden güne artan gıda fiyatları, akaryakıt fiyatları ve üretim maliyetleri hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda zeytinyağı fiyatlarının gündem olmasının ardından şimdi de şekere gelen zamlar konuşulmaya başlandı.

Bloomberg’den İrfan Donat’ın haberine göre Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker), toptan şeker fiyatlarına Mayıs’tan bu yana 9 kere zam yaptı.

Mayıs’ta KDV hariç 18,5 TL olarak belirlenen toz şeker, 14 Ağustos’ta 24 TL’ye kadar yükseldi. Verilere göre 14 haftalık süreçte toz şekerin fiyatına yüzde 30 oranında zam geldi.

“Zam Parça Parça Yapıldı”

Türkşeker, zam uygulamasında farklı bir yol izleyerek önceki yıllarda tek seferde yapılan zamlar yerine fiyatları parça parça artırmaya başladı.

Şekere 16 Mayıs’ta yüzde 1, 5 Haziran’da yüzde 4,3, 10 Temmuz’da yüzde 7,7 oranında zam geldi. İki haftanın ardından fiyatlardaki artış devam ederek yükseliş seviyesi 24 Temmuz’da yüzde 2,4 ve 31 Temmuz’da yüzde 3,5 oldu.

GCM Yatırım Banner

Ağustos ayında da zamlar devam etti ve toz şekerin fiyatı 7 Ağustos’ta yüzde 3,8, 14 Ağustos’ta yüzde 3,9 yükselerek 24 TL’ye ulaştı. Böylece Mayıs’tan bu yana toz şeker fiyatları ortalama yüzde 30 oranında artmış oldu.

Sektörden bazı kaynaklar Türkşeker’in zamlara devam edeceğini, toz şekerin fiyatının 27 TL’ye kadar çıkabileceğini belirtiyor.

“Arza Yönelik Sıkıntılar Ortaya Çıkıyor”

Türkşeker’in tek seferde değil de parça parça zam yaptığına dikkat çeken sektör paydaşları, bu kararın piyasada malın arzına yönelik sıkıntılara yol açtığını ifade ediyor. Zamların tek seferde yapılmamasından dolayı sektörün önünü göremediği vurgulanıyor.

Zamların devam edeceği beklentisiyle piyasada suni arz sıkıntı yaşandığı, akaryakıt zamlarına paralel olarak nakliye maliyetlerinin de arttığı paylaşıldı. Yine üretim maliyetlerdeki artışın da bir problem olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.