Yatırım yapmaya başla!

Toyota Corolla’ya Yeni 1.2T Motor!

Toyota uzun bekleyişlerinden ardından avantajlı 1.2T motorunu araçlarına koymaya hazılanıyor. İşte detaylar...
Toyota Corolla’ya Yeni 1.2T Motor!

Global dünyanın en büyük otomotiv firması olarak geçen Toyota, genel akıma ayak uyduruyor. Bünyesinde ürettiği EFI, D-4D, VVT-i ve çeşitleri altında otomobil motorları üretmektedir. Japon firma, yanma ve bazı kayıp azaltma teknolojileri ışığında hareket ederek, özellikle yakıt tasarrufu yapabilen, aynı zamanda performans rakamlarını da üstte alabilecek çalışmalar yaptı.

Honda’da olduğu gibi Toyota’nın da benzin motor stratejisi değişken supap zamanlama ve bindirmesidir. Yani V-TEC ve VVT-i aynı mantıkta hareket etmektedir.

Geleneklerini bozmayan Toyota benzin motor hacmini Corolla’da 1.6’dan 1.2’ye kadar çekmiş oluyor.

Büyük avantaj sağlayacak yeni motorun VVTİ-iW (Variable Valve Timing intelligent Wide) yani değişken vana zamanlası prensibinde ele alacak.

Düşen hacimle beraber avantaj noktaları da çoğaltılmış oldu. Birçok markanın geçtiği düşük turbo beslemeli motorlar özellikle vergi avantajı doğurmaktadır.

1.2 D-4T motor doğrudan enjeksiyon ve su soğutmalı turbo düzeneğine sahip.

Motorun teknik detayları arasında; üreteceği gücün 114 beygir ve 185 nm tork olması bekleniyor. Performans rakamları tam olarak aktarılmasa da biz ufak bir tahminde bulunabiliriz. Corolla’nın kilosunu göz önüne aldığımız zaman 1.2 D-4T yaklaşık olarak 10 sn‘de 0-100 km’ye kalkış ve maksimum 185 km/h son sürat rakamları gösterecektir.

En başta 1.2T Corolla’nın Çin piyasasında kullanılmasının ardından motorun sırayla tüm dünya ülkelerine gönderilmesi çalışmaları başlayacak. Toyota’nın biraz geç kalmış bir çalışması olsa da yine biliyoruz ki Japon ırkının temkin hareketleri her zaman olacak.

Bir adım geriden başlamış gibi gözükse de küçük hacime büyük güçleri yüklemenin, Ar-Ge’sini uzun tutarak sıkıntısız bir işe imza atmış oluyor. İşte Toyota ve Japon markaların en büyük özelliği de bu! Tamamen sıkıntısız arabalar üretmek! Şu anda Toyota’nın 1.2 D-4T benzin motoru hakkında verebileceğimiz bilgiler bu kadar. Kısaca CH-R Crossover’dan sonra farklı bir modele de düşük hacim motor uygulaması geliyor. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum