Yatırım yapmaya başla!

Toyota RAV4 SUV Modelinde “D-4D Dizel Motoru” Kaldırıyor!

Toyota, Yaris ve Auris modellerinde kaldırdığı dizel dizel motorunu, RAV4 için de bitiriyor!
Toyota RAV4 SUV Modelinde “D-4D Dizel Motoru” Kaldırıyor!

Toyota, geçtiğimiz yıl motor üniteleri hakkında izlediği politikadan bahsetmişti ve dizel motorlu araçların yavaş yavaş üretimden alınacağını söylemişti. Hibrit dünyasının en tanınmış isimlerinden olan Toyota, başta Yaris olmak üzere bazı modellerinin dizel versiyonlarını listelerden çıkarmıştı. Temiz dünya anlayışıyla ters düştüğüne inanıldığı motorin yakıtının yerine elektrik destekli motorlar kullanılmasını önermişti.

Japon marka dizel ünitesini sınıflarından yavaş yavaş çıkartıyor. Küçük sınıfta Yaris ile başlayan sürece orta alt sınıfta yarışan Auris‘te eklenmişti. Autocar‘ın haberine bakılırsa ve JATO Dynamics’in araştırmasına göre zaten dünyada dizel SUV satışları %43.7 azalmış.

Toyota RAV4 Dizel Sadece Stoklarda Kaldıysa Alınabilecek

Toyota RAV4 Dizel Sadece Stoklarda Kaldıysa Alınabilecek2.0L dizel motorun son parti üretiminin yapıldığı, bundan sonra bantlara alınmayacağı bildirildi. Toyota’dan gelen açıklamalara bakılırsa sadece stoklarda kalan dizel SUV‘lardan alınabilecek. Bence Japon üreticinin kararı yerinde olup, farklı üreticilerde kademeli şekilde bünyelerindeki dizel motorları modellerinden çıkartacaklardır.

Karışık olan durumlardan bir tanesi de; Toyota dizel motorun artık bittiğini düşünse de VW ve Kia yatırım yapmaya son sürat devam ediyor. VW’nin 2.0L TDI motorlarına hibrit desteği vereceğini açıklamasıyla Kia’da Sportage SUV’nu hibrit  + dizel motorla çıkartacağının müjdesini vermişti. İşte tam bu noktada kafalarımız gerçekten karışıyor!

Yeni RAV4 Benzin ve Hibrit Destekli Motorla Üretilecek

Yeni RAV4 Benzin ve Hibrit Destekli Motorla ÜretilecekKompakt SUV sınıfını başlatan RAV4 iki ay önce yeni jenerasyonu ile gösterilmişti. Şu andan itibaren D-4D motorun kaldırılmasıyla, yeni nesil RAV4 otomatikman benzin ve hibrit motorla gelmiş olacak.

Japon Toyota bir sınıfında daha radikal bir değişim yapmış oldu. Dünya otomobillerinin elektriklendiği dönemlerde her zaman olduğu gibi yine Toyota ilk adımı atan oluyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum