Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota’nın Yeni Spor Otomobillerinin Stratejik Ortağı Artık BMW Değil!

Toyota'nın BMW ile Supra'yı yapması ardından yeniden üretilecek MR2'nin başka bir Alman marka ortaklığında olacağı iddia ediliyor.
Toyota’nın Yeni Spor Otomobillerinin Stratejik Ortağı Artık BMW Değil!
HABER GİRİŞ

Toyota, yeni 2020 Supra GR’yi yeniden çıkartabilmek için BMW ile ortaklık yapmıştı. Alman ve Japon genetik yapılarının birleştirildiği efsane spor aracın Uzak Doğu’nun gerçek Supra’sı olmadığı düşünülmüştü. Bunun böyle olmasının nedeni Toyota’nın sıralı 6 silindirli motora sahip olmamasıydı. Belirli bir adette çıkacak araç için ayrı bir Ar-Ge veya yatırımının da mantıklı olmadığını biliyoruz.

BMW olmasıydı Toyota’nın Supra’yı çıkarması için biraz daha zaman alacaktı. Japon marka birkaç senedir bazı ikonik spor otomobillerinin üretimini yeniden başlatmak istiyordu. Bunlardan birisi de üretileceğini söylediğimiz MR2! İşte detaylar;

Toyota bir kez daha Tetsuya Tada’nın kapısını çaldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tetsuya Tada, Supra Baş Mühendisi olup, marka içerisinde çok başarılı işlere imza atmış bir kişidir. Biraz sonra MR2 oluşumunda çalışılacak markayı söyleyeceğiz ancak bazı yayın kuruluşları bunun bir şaka olduğunu dile getiriyor.

Tetsuya Tada’ya gidilerek MR2’yi hangi firmayla yollara çıkartabiliriz sorusuna karşı mühendis “Porsche” ismini vermiş. Almanları bırakmayan ve spor araba üretimi konusunda eline su dökülmeyeceklerden olan Porsche, çok mantıklı olabilir.

911’lerin sahibinin isminin verilmesi ardından yeni MR2’yi orta motorlu bir halde düşündük. Arkadan çekiş platformunda olacak kompakt Toyota, GT86’dan zaten Boxer motora alışık.

GCM Yatırım Banner
Toyota’dan potansiyel spor araba ortağı Porsche olacak şeklinde bir yaklaşım veya açıklama şu an için yok.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==23 yıl üretimde durduktan sonra 2007 yılında bantlardan alınan MR2’nin yapısal olarak S-FR Concept aracının izlerini takip edeceği düşünülüyor. Bize göre sert duruş biçimlerine sahip, mini bir Supra gibi davranacak bir tek kapılı olarak bekliyoruz.

Konuşulanlar arasında MR2’nin nasıl bir aktarım organına sahip olacağı da var! Aracın kompakt gövdesi içerisine 250 beygir güce sahip, 2.0L turbo destekli hibrit motorun geleceğine inanılıyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
AutoRiview Toyota Supra’nın İleride SUV’a Dönüşeceğine İnanıyor!

Ortalama olarak aracın 1.200 kg olduğunu düşünürsek, bu motorun MR2’yi uçuracağını söylememiz mümkün.

Söylentilerin diğer adımında ise Lexus ile birlikte tamamı elektrikli araç dönemine geçecek Toyota gelişmesine karşı, MR2’nin tamamı elektrikli bir spor otomobil olcak şekilde de yaklaşım sergilenebilir. Tek kapılı Japon hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bunlar. Toyota’nın yeni spor araba üretim ortağı söylentileri içerisinde Porsche geçtiyse, doğruluk payının yüksek olduğuna inanıyoruz. Sizce bu ortaklık mümkün mü?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.