Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota, Land Cruiser’ın ABD’deki Yaşamına Son mu Veriyor?

Toyota'nın ve dünyanın en sağlam karakterli arazi aracı ünvanına sahip Land Cruiser'ın ABD'deki hayatı iyi gitmiyor...
Toyota, Land Cruiser’ın ABD’deki Yaşamına Son mu Veriyor?
HABER GİRİŞ

Land Cruiser, Toyota’nın insanlara dayanıklılık, lüks ve yetenekli olarak kafalarına yerleşmiş bir SUV modelidir. 1951 yılında, savaş sonrasında başlayan hayatını sizlere en detaylı şekilde sunmuştuk. Pazarların çoğunda görülen ve sevilen model bir Japon olsa da asıl memleketinin Amerika olduğunu söylersek kimse karşı çıkmayacaktır.

Geçtiğimiz sene ABD Toyota yöneticiliğini yapan Jim Lentz, aracın gidişatı hakkında bazı üzücü şeyler söylemişti. Öyle ki fikirler Land Cruiser’ın bundan sonra 350 milyonluk pazarda olmayacağı yönündeydi. Bakalım alınan son karar neymiş!

Arazilerin kralının yaşamı 2022 model yılında belli olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Toyota Motor Kuzey Amerika CEO’su Jim Lentz, şirketin “karlı segmentlerde rekabet ettiğimizi ve sattığımız ürünlerin stratejik değere sahip olduğundan emin olmak için savaştığımız tüm segmentleri yakından inceliyoruz” şeklinde öncesinden açıklamalarda bulunmuştu.

Çoğu araç şirketinde olduğu gibi Toyota’da yavaş satılan ve karlılık oranı düşük modelleri ortadan kaldırmak için çalışmalar yapıyor. Ford, Mondeo ve S-Max gibi serileri üretimden alarak, Subaru Outback formlu bir araç yapacağını söylemişti.

Land Curiser’ın ABD piyasasından çekilecek söylentilerine karşı Lentz, “Land Cruiser, Toyota’nın güvenilirlik, dayanıklılık ve yetenek konusundaki itibarını temsil eden küresel bir simgedir. Gelecekteki ürün hakkında yorum yapamasak da, şu anda Land Cruiser’ın ABD’deki satışlarını durdurma kararı alınmadığını doğrulayabiliriz.” dedi.

GCM Yatırım Banner
Neredeyse 70 yıldır yollarda olan bu ikonik kütle, neden en iyi pazardan ayrılsın ki?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yetkili ağızdan gelen “gitmeyecek” açıklamasını mantıklı bir cevap olarak görüyoruz. Şu var ki birazdan vereceğimiz satış rakamları 2022 veya 2023 yılına kadar devam ederse, ABD piyasasında Land Cruiser’ın tutunması zor gibi.

2018 yılında Japon SUV’un 3.235 adet satıldığı, rakamların 2019 Temmuz ayına kadar olan bölümünde ise sadece 1.877 adet olduğunu öğreniyoruz. Fiyat kısmından dolayı alıcılar tercihlerini farklı modellerden yana kullanmış da olabilir.

Land Cruiser’ın ABD başlangıç fiyatı 85.000 dolar. Markanın devasa boyutlu araçlarından Sequoia’dan ortalama 35.000 dolar fazla. Bu da gerçekten L.Cruiser’ı pahalı bir araç yapıyor.

Durumun daha ilginç olan kısmı ise Lexus LX’in de bulunduğu piyasada, ikiz kardeşine fark atması.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Lexus’un da amiral SUV alanda koşturduğu LX serisi, L.Curiser’ın yapısını kullanıyor. Onun da fiyatı 86.380 dolar. Daha pahalı olmasına rağmen ABD’de geçen yıl gerçekleşen satış rakamları 4.753 adet.

Aynı dönemlerde yenilemeleri yapılan L.Cruiser ve LX’in burada insanların artık tercihlerini şekil yönünden kullandığı açığa çıkıyor.

Keskin ve yollarda sıra dışı gösterecek şekillere sahip LX’e karşı L.Cruiser, daha Amerikan tarzına kaçan ağır bir duruşta sergileniyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
2020 GX SUV’un Gerçek Lexus Kimliğini Alması!

Sağlamlık, konfor ve motorlarda aynı doğrultuda giden SUV’lar, dış ve kokpit parça şekillerinden ayrılıyor. Yine de %70 kadar aynı araçlar. Bir sonuca varacak olursak; 2023 yılında yenilemeye girecek Land Cruiser’a verilecek tasarım çizgileri, aracın eski ve yeni müşterilere ulaşmasını sağlayacak.

Bu da küresel durgunluğun haricinde bir durum olup, Lexus kadar modern hatlara sahip bir araca dönüştürülmesi gerektiği kanısındayız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.