Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota Elektrikli Araç Piyasasında Tesla’yı Baz Alacak

Toyota, elektrikli araç üretiminde Tesla'yı örnek alarak yapacağı yeni projeler için kolları sıvadı. Haberin detayları aşağıda;
Toyota Elektrikli Araç Piyasasında Tesla’yı Baz Alacak
HABER GİRİŞ

Genel merkezi Japonya’da bulunan otomobil şirketi Toyota, elektrikli araç stratejisini yeniden başlatarak yeni projeler üzerinde çalışmaya başladı. Şirketin, bu kapsamda sürdürmekte olduğu mevcut çalışmalarını da durdurduğu açıklandı.

Reuters’ın haberine göre Toyota’nın incelenmekte olan teklifleri kabul edilirse, şirketin büyük bir değilim yaşayacağı söylendi. Değişim ile birlikte Teksas merkezli bir Amerikan şirketi Tesla gibi elektrikli araç üreticisi şirketlerle daha iyi rekabet edebilmek için yeni bir sunum planı hazırlayacak.

Geçen sene Toyota’nın proje için 38 milyar dolarlık sunum planı hazırladığı paylaşılırken, çalışmaların yürütülmesi için dört kişinin yeni bir mimaride iyileştirme planları sunmakla görevlendirildiği bildirildi.

Toyota Karbon Nötrlüğü için Kararlı

Toyota’nın karbon nötrlüğü için kararlı olduğu ancak belirli girişimler hakkında yorum yapmaktan kaçındığı vurgulandı. Şirket, “Karbon nötrlüğü elde etmek için, Toyota’nın kendi teknolojisinin yanı sıra bir dizi ortak ve tedarikçiyle yaptığımız iş çok önemlidir.” dedi.

Söz konusu yenileme ile mevcutta üretimde olan elektrikli araçların piyasaya sürülmesinde aksaklıklar olabileceği kaydedildi. Ancak sektör genelindeki elektrikli araç satışları Toyota’nın önceki tahminlerini geride bıraktığı için şirketin şu an daha verimli bir üretim sürecinde rekabet edeceği savunuldu.

GCM Yatırım Banner

Haberde, Toyota mühendisleri ve yöneticilerinin incelemeleri ardından şirketin elektrikli araçlardaki fabrika maliyetini Tesla’ya kaptırdığını fark etmesiyle söz konusu kararın alındığı ve sürecin başladığı belirtildi.

Elektrikli Araç Sektörü Tüm Piyasanın Yarısından Fazlasını Kapsayacak

Bilgilerin kamuoyunda duyurulmamasından kaynaklı, açıklamalarda bulunan dört kişinin tanımlanmayı reddettiği söylendi. Dört kişi, Toyota’nın elektrikli araçlara olan talebin birkaç yıl boyunca artmayacağını planladığını iletti.

Ancak sektör her geçen gün daha çok büyüyerek, ilgi görüyor. Otomobil üreticileri elektrikli araç üretiminin 2030 yılına kadar toplam araç üretiminin yarısından fazlasını oluşturacağını öngörüyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın, Tesla’nın elektrikli araç üretim maliyetleri için yeni bir ölçüt belirlediğini kabul etmesinin büyük bir geri dönüşe işaret ettiği vurgulandı.

2010 yılında Toyota’nın Tesla’dan hisse satın aldığı hatırlatılarak, iki şirketin o zamanlarda Toyota’nın bir modelinin elektrikli versiyonunu üretmek için iş birliği yaptığı bildirildi. Haberde, o zamanlar Toyota mühendislerinin Tesla’nın teknolojisini bir tehdit olarak görmediğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın