Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toshiba Çalışanlarının Kaderi Yatırımcılar ve Bankalara Kaldı

Toshiba Corp çalışanları, potansiyel satışın ardında iş hayatlarının devamı konusunda iki alıcının sürtüşmesi ile karşı karşıya. Haberin detayları aşağıda;
Toshiba Çalışanlarının Kaderi Yatırımcılar ve Bankalara Kaldı
HABER GİRİŞ

Genel merkezi Tokyo’da olan çokuluslu elektronik ürün üretim şirketi Toshiba Corp, olası bir satın alım ile karşı karşıya. Kaynaklara göre şirket bu satın alımla birlikte yönetimini devam ettiremeyebilir. Satın alım ile iki alıcı arasında sürtüşme olduğu ve bu durumun bankalar arasında da endişeye sebep olduğu aktarıldı.

Toshiba tarafından tercih edilen teklif sahibi özel sermaye şirketi olan Japan Industrial Partners (JIP), bu yılın başlarında ihalenin ilk turunda, devlet destekli bir fon olan Japan Investment Corp ile iş birliği yaptı. İhalenin ikinci turunda ise şirketler yollarını ayırdı.

Bahsi geçen ayrılığınsa Japon hükümetinin yüzde 96’sına sahip olduğu JIP’in, Toshiba CEO’su Taro Shimada ve ekibinin çalışma sürecinin devam etmesi üzerindeki farklı görüşlerden kaynaklandığı ve iki şirketin konu üzerinde sürtüşme yaşadığı kaydedildi.

Satın Alma Fonu 200 Milyar Yenden 900 Milyar Yene Çıktı

Reuters’ın haberine göre JIP’in planı, finansmanı 15 milyar dolar olan şirketin satın alma sürecinde finanse etmek için kritik öneme sahip olan Japonya’nın bazı büyük bankalarını alarma geçirmekti. Ayrıca Ekim sonunda JIC , satın alma fonunun büyüklüğünü 200 milyar yenden 900 milyar yene çıkardı.

Şirketin söz konusu fonu genişletmesinin sebebi olarak diğer anlaşmaları da hedeflediği kaydedildi. Ancak haberde, bazı kaynaklardan alınan bilgiye göre mevcut yönetimin, şirketin toparlanması için gerekli olan kapsamlı yeniden yapılanmayı engelleyebileceğini öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Şirket Özsermaye Taahhüdünü Güvence Altına Almak Zorunda

Herhangi bir anlaşma sonucunda Toshiba’nın 116 bin çalışanının, ulusal güvenlik için geniş kapsamlı etkileri olacağına dikkat çekildi. Çünkü şirket çip, nükleer ekipman ve holdingin savunma ekipmanı da üretiyor.

Tercih edilen teklif sahibi JIP’in potansiyel ortaklardan yeterli özsermaye taahhüdünü güvence altına almakta zorlandığını paylaşıldı. Kaynaklara göre bankaların taahhüt mektuplarını içeren kesin bir teklif sunması için en erken zaman olarak Pazartesi görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın