Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street Boğası: Aşırı Yüksek İyimserlik Kısa Vadede Sorun Yaratır

Bir Wall Street boğası olan Tony Dwyer, aşırı yüksek iyimserlik konusunda uyarırken, bunun kısa vadede sorun yaratacağını söyledi.
Wall Street Boğası: Aşırı Yüksek İyimserlik Kısa Vadede Sorun Yaratır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda koronavirüs salgınında aşı aşamasına gelinmesiyle iyimserlik yayılmaya başladı. İngiltere gibi ülkelerin aşılama sürecine başlamış olması, tüm dünyada iyileşmeye yönelik beklentileri güçlendirdi. Ancak bu konuda dikkatli olunması gerektiğine dair yorumlar da geliyor.

Bir Wall Street boğası olarak anılan Canaccord Genuity’den Tony Dwyer, piyasalardaki köpürmenin artık düzelme moduna girdiğini söyledi.
S&P 500 2020 Başından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Dwyer, bu iyileşmeye karşılık hisse senetleri için genel boğa durumunun hemen geri gelmeyeceğini söyledi. Bunun yerine 2020 ve 2021 için hisse başına kazanç hedeflerini artırmayı tercih ettiğini belirtti. Şirketin baş pazar stratejisti olan Dwyer, CNBC’nin Trading Nation programına verdiği demeçte, piyasaya gelen üç teşvikten bahsetti. Parasal teşviklere ve FED’e dikkat çeken Dwyer, mali teşvike ve 2,2 trilyon dolarlık bakım yasasına da değindi.

2020 yılı için Dwyer’ın hisse başına kazanç beklentisi 125 dolardan 138 dolara çıkıyor. 2021’de ise 165 dolar yerine 176 dolar tahmin ediyor. Refinitiv, Wall Street beklentisinin ise 168 dolar olduğunu gösteriyor.

Dwyer, “Fazla likidite ve senkronize bir küresel toparlanmanın birleşimiyle oldukça iyi bir yıl için ayarlandığını düşünüyorum. İnsanların gerçekte fiyatlandırmadıkları şey, faiz gideri tasarruflarının teşvik edilmesidir. Kurumsal Amerika, şirket tahvillerine olan olağanüstü talep ve faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle faiz giderlerinde %20 tasarruf edecek,” dedi.

Stratejist, hisse senetlerinin kısa vadede soğuk bölgede yer aldığını ve keskin bir geri çekilme için olgun olduğunu da düşünüyor.
Dow Jones 2020 Başından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

İyimseliğin aşırı yüksek olduğu konusunda şüphe olmadığını söyleyen Dwyer, piyasanın ortalama hisse endekslerinin geri kalanı gibi yükselmediğini yansıttığını belirtti. Hisse başına kazancı yükseltme zamanlamasının, yatırımcılara, ortaya çıkmadan önce bir düzeltme satın almaları için güven vermek için yapıldığına da dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Şu anda haftalık kayıplar için büyük ortalamaların hızlandığını söyleyen stratejist, S&P 500, Dow ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endekslerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerinin %2 altında olduğunu ifade etti.

Büyük soruyu, “Düzeltmeyi ne tetikleyebilir?” olarak gören Dwyer, bunun net bir cevabı olmadığını söyledi. Dwyer, “İşler bu kadar yükselişe geçtiğinde ve bu kadar iyimser olduğunda hiçbir yerden çıkmaz. Bu sizi etkileyen bir şey,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.