Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOKİ Sosyal Konut Projesini Hedef Alan Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Milyonlarca vatandaşın ilgilendiği sosyal konut projesi ile ilgili TOKİ’den önemli bir uyarı geldi. Kurum dolandırıcılara karşı uyardı.
TOKİ Sosyal Konut Projesini Hedef Alan Dolandırıcılara Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu gerçekleştirilen sosyal konut projesine vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Vatandaşlardan gelen yoğun talep, kötü niyetli kişilerin de dikkatini çekmiş durumda.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, (TOKİ) sosyal konut projesine başvuran vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. TOKİ açıklamasında, son günlerde konut erişiminde zorlanan dar gelirli vatandaşlara yönelik, kurum ismi kullanılarak sahtekarlık ve dolandırıcılık girişimleri tespit edildiği bildirildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak duyurulan 250 bin Sosyal Konut Projesi kapsamında dolandırıcıların kurada öncelik sağlanacağı ve bunun için para talep edildiği yönünde girişimde bulunduğuna dair şikayetler geldiği ifade edildi.

TOKİ bu şikayetler sonrası yaptığı uyarısında, satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. işlemlerinin tamamının T. Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankası’nın yetkili şubeleri aracılığı ile yapıldığına, başka bir banka şubesi ve/veya şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmadığına dikkat çekti.

Ek olarak herhangi bir kooperatif veya dernek vasıtasıyla bir talep ya da ön talep ya da kapora vb. alınarak işlem yapılmadığının altı çizildi. Açıklamada ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerektiğinin altı çizilerek, irtibata geçerek para talebinde bulunacak kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması istendi.

GCM Yatırım Banner

TOKİ açıklamasının sonunda, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için internet sayfası (www.toki.gov.tr), çağrı merkezi (444 86 54), kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerektiği vurgusunda bulundu.

Geçtiğimiz gün yapılan duyuru ile TOKİ başvurularında yeni bir formata geçildiği açıklanmıştı. Buna göre E-Devlet üzerinden yapılacak başvurularda, vatandaşların TC kimlik numarasının son hanesine göre başvuru yapma zorunluluğu kaldırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.