Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOKİ Başkanı Bulut: “Çizilecek Yeni Vizyon Rotasında Kaliteli Üretimden Ödün Verilmeyecek”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Bulut, üretimde öncelikle kalitenin esas alındığını ifade ederken, çok sayıda vatandaşın konut için başvuruda bulunduğunu açıkladı.
TOKİ Başkanı Bulut: “Çizilecek Yeni Vizyon Rotasında Kaliteli Üretimden Ödün Verilmeyecek”
HABER GİRİŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum öncülüğünde gerçekleştirilen İnşaat Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı’na katılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, önemli açıklamalar kaydetti. Bu zamana kadar TOKİ idaresi kapsamında yapım, hizmet ve danışmanlık faaliyetleri için toplam 4447 ihale gerçekleştirildiğini söyledi. 2019 yılında aynı faaliyetler için düzenlenen ihale sayısının ise 197 olduğunu ekledi.

Bu ihalelere bugüne kadar Kamu İhale Kanunu çerçevesinde olmak üzere toplam 2250 kişinin katılım gösterdiğini ifade eden Bulut, 870 müteahhitin TOKİ idaresinden daire alımı yaptığını bildirdi.

TOKİ Başkanı Ömer BulutTOKİ’nin şu an aktif olarak çalıştığı yüklenici sayısının iş ortakları da dahil olmak üzere toplamda 197 olduğunu belirtirken, müşavir sayısı ve iş ortakları dahil edildiğinde sayının 24 olarak belirlendiğini aktardı. TOKİ’nin şu an aktif 287 projesinin bulunduğunu, 70 bin civarındaki konutun inşaat halinde olduğunu ekledi. Söz konusu bu projelerinin ihale bedelinin 19,4 milyar TL olduğunu belirtti.

Bulut, 2019 yılının Kasım ayından itibaren TOKİ’nin 9 milyar 62 milyon TL hakediş bedeli ödediğini, son 17 yılda elde edilen rakamlar dikkate alınarak hesaplandığında ortalama 160 milyar TL tutarında ihale bedeli gerçekleştirilmiş olduğuna işaret etti.

Bulut, konut inşaatında görevli müşavir ve müteahhitlerin düzenli ve şartlara uygun şekilde çalıştıkları durumda işlerin hem planlanan zamanda bittiğine hem de ortaya çıkan ürünlerde kaliteden ödün verilmediğine işaret etti. Bu kapsamda inşaatta görevli herkesin üzerine düşen sorumluluğun büyük olduğunu aktardı.

Bulut, müteahhitlerin payına düşen hakediş bedellerini tam zamanında ödeme, ihale kapsamındaki takvimde inşaatların ilerleyişini ve kalitesini kontrol etmekle birlikte gereken tedbirleri almanın TOKİ’nin temel görevleri arasında yer aldığını açıkladı.

TOKİ İnşaat İlerleyişiTOKİ’nin tarihte ilk kez 1 yıl için 100 bin sosyal konut hedefi belirlediğini ifade eden Bulut, vatandaşlardan çok sayıda başvuru aldıklarını bildirdi. Hedeflenen sosyal konut projelerinin müteahhitler başta olmak üzere sektörle ilgili herkes için önem taşıdığına değindi. Planlama, projelendirme ve inşaat süreçlerinde oluşturulacak yeni vizyon ile kaliteli üretim esas alınarak çalışmalarını sürdüreceklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.