Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOGG’a Batarya Üretecek Tesisin Temeli Atılıyor!

Yerli otomobil markası TOGG'a batarya üretecek tesisin temeli birkaç gün sonra atılacak. Detaylar haberde...
TOGG’a Batarya Üretecek Tesisin Temeli Atılıyor!
Yorum

Bu hafta içerisinde kullanıcıları için üç yeni deneyim merkezi açan Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrik aracı TOGG’a yönelik yeni bir gelişme yaşandı. TOGG’a batarya üretecek tesisin temeli 24 Nisan Pazartesi günü atılacak.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü inşaatının temeli atılacak.

Kampüs 2024 yılı sonunda tamamlandığında 20 Gigawatt/saatlik kapasiteye sahip olacak.

Siro 28 Bin Cihazın Bataryasının Teslimatını Yapacak

TOGG, Teknoloji Merkezi’ndeki tesisinde Ocak ayında seri üretime başlayan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. söz konusu kampüsün devreye girmesiyle 2026 yılı itibarıyla batarya hücresi de dahil olmak üzere entegre bir enerji depolama üreticisi haline gelecek.

Siro, bu yıl TOGG tarafından üretilecek olan 28 bin cihazın batarya paketlerinin teslimatlarını üretim planları doğrultusunda yapacak. Ayrıca 2024 yılı sonu itibarıyla kendi kampüsünde üretime devam edecek.

2031 yılı itibarıyla üretim kapasitesi yıllık 20 gigawatt/saate ulaşacak. Siro, Türkiye’nin yanında ayrıca bölgede 120 ülkeye, otomotivin yanı sıra birçok alanda hizmet verecek.

TOGG’un yollara inmesiyle bazı bakanlar tarafından makam aracı olarak kullanılmaya başlamıştı. İlk sürüşünü değerlendiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, diğer arabaların çok fazla gürültülü olduğunu ama TOGG’un sessiz olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu