Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOGG/Karakaş: “Yerli Otomobilin 2022 Yılında Banttan İnmesini Mümkün Kılabiliriz”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner Zirvesi'nde konuşan TOGG CEO'su Karakaş, 2022 yılında yerli otomobilin piyasaya sürülmesinin mümkün olduğunu açıkladı.
TOGG/Karakaş: “Yerli Otomobilin 2022 Yılında Banttan İnmesini Mümkün Kılabiliriz”
HABER GİRİŞ

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği “Vizyoner Zirvesi”nin bu yılki oturumu gerçekleştirildi. “Dijital Gelecek” teması ile yapılan bu etkinlikte önemli isimler yer aldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş zirvede bulunan isimlerden biriydi.

Karakaş, zirve kapsamında gerçekleştirilen “Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye” başlığını taşıyan panelde açıklamalar kaydetti. Burada otomotiv sektörünü ele alan CEO, zaman içinde kaydedilen değişime işaret etti. Yakın gelecekte, tüm araçlardaki cihazların akıllı cihazlar haline geleceğini ve birbiriyle iletişim halinde olacağını söyledi.

Bir zaman sonra arabaların artık bir sürücüye ihtiyaç duymadan hareket edeceğini söyleyen Karakaş, bazı tezlerde geçen “otomobil sahiplik oranının azalacağı” yönündeki düşünceye değindi. Ardından, yıl 2035 olduğunda bugün klasik tarzda üretilen arabaların payının %60 seviyelerine ineceğini öngördü.

Sözü yerli otomobile getiren Karakaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu süreçte kendilerine ciddi bir destek verdiğini açıkladı.

Yerli Otomobile Destek VeriliyorKendilerine sağlanan destek ile savunma sanayisi alanında ileride olduklarını ekledi. Karakaş, otomobil üretme sürecinde yeterli donanıma ve liyakatli personellere sahip olmanın en önemli ve en gerekli yatırımlar olduğunu söyledi.

2022 yılının yerli otomobilin 2022 yılında piyasaya sürülebileceğini belirtirken, bu sürenin kısa olduğuna ilişkin çeşitli eleştiriler geldi. Bunun üzerine Karakaş, kısa bir süre de olsa bu kadarlık bir zaman diliminde bunu gerçekleştirmenin imkansız olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yalnızca savunma sanayisi alanında değil, Türkiye’nin dijitalleşmesinde önemli rol oynayan ve devletin kritik alt yapılarında da rol alan bir şirket olduklarını belirtti.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi AtalaySahip oldukları 5 bin kişilik personel ile bölgenin en büyük oyuncusu konumunda bulunduklarını belirten Atalay, insan kaynağının dijital dönüşüm için en önemli hususlar arasında bulunduğunu söyledi. Şirketin yurt dışına beyin göçü vermediğini belirtirken, katma değeri daha yüksek olan ürünler geliştirmeye odaklandıklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın