Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOGG, AB Mevzuatları ile Uyumlu Testleri Geçti

Elektrikli otomobil piyasasına hızla giren TOGG'un, Avrupa Birliği mevzuatları ile uyumlu testlerinin de tamamlandığı açıklandı. Detaylar haberde;
TOGG, AB Mevzuatları ile Uyumlu Testleri Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un yola çıkmadan önce onlarca testten başarıyla geçtiği açıklandı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından üretimin uygunluğu kontrolleri ile Araç Tip Onay Belgelendirme sürecinin de tamamlandığı eklendi.

TOGG’un ilk teslimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a dün yapıldı. Trafiğe çıkabilmesi için onlarca testten geçen otomobilin, elektrikli araçların batarya ve araç güvenlik testlerinden de geçtiği söylendi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre TOGG’un elektromanyetik uyumluluk testleri, araç menzil, fren, önden ve yandan çarpma, yaya koruma ve manevra gibi 41 teknik test ve kontrolden başarıyla geçtiği kaydedildi.

Elektrikli Araç Güvenlik Testini Tek Seferde Geçti

Uyumlaştırılmış Avrupa Birliği (AB) otomotiv mevzuatı kapsamındaki bütün testleri de tamamladığı bildirildi. TOGG elektrikli araçların en önemli testlerinden olan elektrikli araç güvenlik testinden de tek seferde geçerek bir başarıya imza attığına işaret edildi.

Türkiye’nin ulusal uygunluk değerlendirme ve standart hazırlama kuruluşu olan TSE’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ile yurt içindeki testleri yaptığı söylendi. TOGG’un yurt dışı testlerinde ise TSE’nin iştirak ettiği bildirildi.

TOGG Bir Otomobilden Fazlası

TOGG üretimindeki uygunluk kontrolleri ile Araç Tip Onay Belgelendirme sürecinin de TSE tarafından tamamlandığı paylaşıldı.

Türkiye’de sıfırdan üretilen bir otomobilin söz konusu belgeyi ilk kez alabildiğine dikkat çekildi ve bu belgeyi Erdoğan’ın verdiği söylendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da görüşlerime yer verildi. Varank, TOGG’un bir otomobilden fazlası olduğunu savundu.

Bakan Varank açıklamasında, “Rakipleri ile piyasada çok rahat yarışacak. Ses yok, çevreye zarar vermiyor, güçlü, gayet konforlu ama aynı zamanda teknolojik.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu