Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tofaş Yalanladı: Stellantis ile Anlaşma Yapılmadı!

Tofaş, üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmaların sürdüğünü belirterek medyada çıkan haberleri yalanladı.
Tofaş Yalanladı: Stellantis ile Anlaşma Yapılmadı!
HABER GİRİŞ

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi (A.Ş.), 6 Haziran 2022 tarihinde yapılan açıklamadan sonra yeni modellerin değerlendirme aşamasının devam ettiğini belirtti.

Modeller için herhangi bir anlaşmanın yapılmadığını Kamu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bildiren şirket, Stellantis ile yeni modeller için anlaşıldığı yönünde haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Kesinleşen bir kararın alınması durumunda gelişmelerin yatırımcılar ile paylaşılacağını vurguladı.

6 Haziran 2022 tarihinde, Doblo model üretimi hakkındaki açıklamasında Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceğini bildirmişti.

Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmelerin sürdüğünü kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

TOFAŞ Haziran Raporunu Paylaştı!

Tofaş bugün kendi internet sitesinde, Haziran ayı Fiat ve Fiat Professional satış ve dağıtım bilançolarını paylaştı.

Otomotiv Sanayii Derneği’ne (OSD) iletildiği söylenen bilgilere göre Fiat’ın aylık yurtiçi üretiminden elde edilen satışı aylık 14.078, kümülatif 40.759; İhracattan ise aylık 5.288; kümülatif 19.134 oldu.

Fiat Professional’ın aylık bazda yurtiçi üretiminden elde edilen satışı aylık 4.405, kümülatif 19.603; ihracattan ise aylık 4.969, kümülatif 39.127 rakamlarıyla ifade edildi.

Toplam bazda ayılık yurtiçi üretiminden elde edilen satış aylık 18.483, kümülatif 60.362; ihracattan ise aylık 10.257, kümülatif 58.261 olarak gerçekleşti.

Tofaş geçtiğimiz aylarda yayımladığı geleceğe dönük beklentiler raporunda, “İhracat pazarlarında hafif toparlanmaya rağmen araç talebi Covid-19 öncesinin oldukça altında seyretmekte. Bu durum 2022’de yeni model versiyonların pazara sunulmasıyla büyüme için önemli bir fırsat sunmaktadır.” demişti.

Şirket geçtiğimiz yıl küresel ölçekte yaşanan tedarik sorunlarına rağmen vergi öncesi karda yıllık bazda yüzde 92’lik artış sağlamıştı. 2020 yılında 23,5 milyar TL olan hasılat, 2021’de 30 milyar TL’ye yaklaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.