Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tofaş ve Stellantis Pay Devir Sözleşmesini İmzaladı

Tofaş, KAP üzerinden Stellantis Otomotiv paylarının tamamının devralınmasına ilişkin sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Detaylar haberde...
Tofaş ve Stellantis Pay Devir Sözleşmesini İmzaladı
HABER GİRİŞ

Tofaş Türk Otomobil Farikası A.Ş., Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin paylarının devralınmasına ilişkin açıklamada bulundu. Söz konusu açıklama Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapıldı.

Şirket, Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin paylarının devralınmasına ilişkin ana ilkelerin belirlenmesine yönelik bir Çerçeve Sözleşmesi imzalandığını hatırlattı.

Tofaş yaptığı açıklamada Stellantis Otomotiv için belirtilen detaylı inceleme sürecinin tamamlandığını duyurdu. Sermaye Piyasa Kurulu’nun (SPK) ilişkili taraf işlemlerine ilişkin düzenlemeleri kapsamında DRT Kurumsal Finans Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından değerleme raporu hazırlandığı belirtildi.

Şirket açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Stellantis Otomotiv paylarının tamamının, Stellantis Otomotiv’in Türkiye’deki tüm faaliyet ve Stellantis markalarını içerecek şekilde Şirketimiz tarafından devralınmasına ilişkin Pay Devir Sözleşmesi imzalanmıştır.”

GCM Yatırım Banner

Edinilen payların nominal tutarının 555 milyon 403 bin 524 lira olduğu kaydedildi.

Koşullar 8 Ayda Yerine Getirilecek

Tofaş, Pay Devir Sözleşmesi kapsamında olağan net nakit ve işletme sermayesi düzeltmelerine kapanışta nakden ödenmek üzere 400 milyon euro, kapanışı takip eden ilk sekiz mali yılın her birinde Stellantis Otomotiv faaliyetlerinden elde edilen ve değerlemeye esas beklentileri yansıtan sözleşmedeki referans tutarları aşan nakit akışlarının yüzde 77,5’i oranında şarta bağlı performans ödemesi olarak belirlendiğini kaydetti.

Kapanış koşullarının, Pay Devir Sözleşmesi’nin imzalanmasından itibaren 8 ay içinde yerine getirilememesi halinde tarafların işlemi kapatmama imkanı bulunduğu bildirildi.

Koç Holding ile Stellantis Grubu arasındaki mevcut Ortaklık Sözleşmesi de Esas Sözleşme’deki esaslar dikkate alınarak taraflar arasındaki yönetim esaslarının düzenlenmesi amacıyla tadil edil edildiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın