Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB ve ASELSAN’dan İş Birliği!

TOBB ve ASELSAN arasında kuantum teknolojisi dahil 3 alanda iş birliğine gidildi. İşte detaylar...
TOBB ve ASELSAN’dan İş Birliği!
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN) arasında 3 alanda iş birliğine gidildi. Bu iş birliği Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) koordinasyonun gerçekleşti.

TOBB ve ASELSAN arasında Millileştirme ve Tedarikçi Geliştirme Programı ve Teknoloji Merkezi AR-GE Laboratuvarı Tahsisi’nin protokol imza töreni ile Kuantum Teknolojileri Araştırma Laboratuvarının açılışı yapıldı.

Bu iş birliği ile Türkiye’nin kuantum teknolojilerinde bilgi birikimi ve teknoloji hazırlık seviyesi artırılmasıyla ASELSAN ile yerli ve milli sistemlere dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Kuantum Teknolojileri Sektörü Kökten Değiştirecek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Yeni bir teknolojik devrimini geç kalmadan yakalamak istediklerini kaydetti. Doğru zaman ve ekipman ile bunun başarılacağına değindi. Kuantum teknolojilerinin 5 yıl içinde sektörü kökten değiştireceğini vurguladı.

Dünya genelinde 2021 yılına kuantum teknolojilerine yapılan yatırımların 30 milyar doları aştığını söyleyerek, ASELSAN ile bu çalışmalar kapsamında yeni adımları attıklarını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Tedarikçi Geliştirme Programı kapsamında savunma sanayinde ASELSAN ile KOBİ’lerin sayısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Böylece daha çok KOBİ’nin ASELSAN’ın yerlileştirme ve millileştirme programlarına katkı sağlamasını istediklerini bildirdi.

Türkiye Yüzyılında Bu Teknolojilere Önem Verilmeli

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise konuya dair yaptığı açıklamada ülkelerin savunma sanayi ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında teknolojik bağımsızlığın önemine değindi. Kuantum teknolojileri alanında atılan bu adımların ufkun ötesini görmek olarak nitelendirdi.

Demir, Türkiye Yüzyılında bu teknolojilere önem verilmesi gerektiğini söyledi. Ön planda olunmasının gerektiğini aktardı. Ülkenin geleceği için bu başarıya yürünmesinin şart olduğunu kaydetti.

Bu gelişmelerin öncesinde yakın bir zamanda TÜRKSAT ve ASELSAN arasında protokol imzalandı. Böylece üretilecek uydularda ASELSAN’ın ekipmanları bulunacak. TÜRKSAT 5B’de başlayan uydu ekipmanı geliştirme ve hizmet verme süreci, TÜRKSAT 6A ve TÜRKSAT bünyesinde hizmete alınacak.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu