Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketini Açıkladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı. İlk sırada yer alan firma cirosunu 2 yılda yüzde 5,808 artırırken yazılım-bilişim sektörü öne çıktı.
TOBB Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ülkenin en hızlı büyüyen şirketlerini açıkladı. TOBB öncülüğünde, Vodafone Business sponsorluğunda, TEPAV ve TOBB ETÜ işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında ilk sırayı İstanbul merkezli Tripenia Bilişim Turizm A.Ş. aldı.

Tripenia Bilişim’in cirosunu 2 yılda yüzde 5,808 oranında artırdığı belirtildi. Türkiye 100 sonuçları; Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve çok sayıda Oda-Borsa Başkanı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy’un da katılımı ile Ankara’da düzenlenen törenle açıklandı.

Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketlerinde Öne Çıkanlar

Şirketler 2017-2019 arası 2 yıllık ciro artışı dikkate alınarak belirlendi. Ankara firması Türktem Bilişim İnşaat LTD. ŞTİ yüzde 2.543 büyüme oranıyla ikinci, Antalya merkezli Finder Yangın Güvenlik Elektronik Sistemler A.Ş. ise üçüncü oldu.

İlk 100’deki şirketlerin, Türkiye’den 13 kat daha hızlı büyüdüğü belirtildi. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesinde 29 farklı ilden ve 32 ayrı sektörden şirket yer aldı. Bunların içinde yazılım-bilişim sektöründen 19 firma yer aldı.

Türkiye 100 listesinde en fazla yoğunluk, bilgisayar programlama ve danışmanlık alanında görüldü. Bunu; makine ve ekipman imalatı, toptan ticaret, fabrikasyon metal ürünleri, bilgisayar, elektronik ve optik ürünler ile mimarlık ve mühendislik faaliyetleri izledi.

GCM Yatırım Banner

En hızlı büyüyen şirketlerin 33’ü İstanbul’dan, 14’ü Ankara, 9’u ise İzmir’den çıktı. En hızlı büyüyen 100 şirketten 76’sının ihracat yaptığı aktarıldı.

Türkiye 100 şirketlerinin yarısından fazlası önümüzdeki 1 yıl içinde finansman arayışında olduğunu belirtirken CEO’ların yaş ortalaması 42 olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte en hızlı büyüyen 100 firmanın 10’unun kadınlar tarafından yönetildiği görüldü.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 100 Şirketin Büyümesi Yüzde 498

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 100 Şirketin Büyümesi Yüzde 498
Kaynak: Twitter

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu listedeki şirketlerin 2017-2019 dönemindeki ortalama büyümesinin yüzde 498 olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu çok çarpıcı bir rakam. Çünkü Türkiye’deki milli gelir artışının 13 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ortalama yüzde 212 artırdılar. 2019’da her bir şirket ortalama, 65 milyon liralık satış yaptı. Yine her biri ortalama 113 kişiye istihdam sağladı. 2017-2019 döneminde istihdamları yüzde 148 arttı. Bu şirketlerin yüzde 76’sı ihracat yapıyor. Tam 78 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Böylesine büyük başarılar gösteren ve listeye girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini yürekten kutluyorum.”

Mehmet Muş: “Şirketlerimizin Başarısı, Türkiye’nin Başarısıdır.”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş konuşmasında girişimciliğin ekonomik gelişme ve kalkınmanın can damarı olduğuna işaret ederek, “Bir ülkede girişimci sayısı ve buna bağlı olarak kurulan şirket sayısı arttıkça, ekonomik büyüme de ivme kazanmaktadır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.