Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB: Sanayi Kapasite Raporu İlk 6 Ayda Yüzde 12,3 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yayımladığı sanayi kapasite raporu verileri geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. İşte detaylar;
TOBB: Sanayi Kapasite Raporu İlk 6 Ayda Yüzde 12,3 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bugün Haziran 2022 dönemine ait sanayi kapasite raporu verilerini açıkladı.

TOBB’un verilerine göre 2022’nin ilk 6 ayında onaylanan sanayi kapasite raporunun, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 artış ile 28 bin 93’e ulaştığı gözlemlendi.  Geçen yıl ilk 6 ayında ise rakamın 25 bin 16 adet olduğu belirtildi.

TOBB tarafından Haziran’da onaylanan kapasite raporu sayısı yıllık bazda yüzde 10,4 (462 adet) artarak 4 bin 890 adede ulaştı. TOBB’un Sanayi Veri Tabanı’ndaki aktif kapasite raporlarının toplam sayısı yüzde 12,2 (10 bin 26) artarak 92 bin 332 oldu.

Haziran’da en çok kapasite raporu düzenleyen ilk 10 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Tekirdağ ve Kayseri olarak belirtildi.

Haziran En Çok Sanayi Kapasite Raporu İller
KAYNAK: TOBB

Aktif Kapasite Raporları’na göre toplam çalışan sayısı ise Haziran 2021’de 3.413.635 iken yüzde 10,4 (354.247) artarak, Haziran 2022’de 3.767.882 olarak belirlendi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Kapasite raporları; tezgâh, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak hammadde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üreten işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ile yazılım üretenler için Odalar tarafından düzenlenmekte ve TOBB tarafından onaylanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu