Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB: Sanayi Kapasite Raporu Ağustos’ta Yüzde 41,7 Arttı

Ağustos ayında sanayi kapasite raporunu en çok düzenleyen il bin 282 adetle İstanbul oldu. Habere dair detaylar aşağıda;
TOBB: Sanayi Kapasite Raporu Ağustos’ta Yüzde 41,7 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bugün Ağustos ayının sanayi kapasite raporu verilerini yayımladı. Ağustos’ta onaylanan kapasite raporu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 (16 adet) artarak 4 bin 615 adet oldu.

TOBB verilerine göre onaylanan kapasite raporu sayısı Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 41,7’lik artış gösterdi.

Kapasite raporu ilk sekiz aylık süreçte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9 (2 bin 979 adet) artarak 35 bin 968 adede çıktı. 2021 yılının ilk sekiz aylık döneminde bu rakam 32 bin 987 adetti.

TOBB sanayi veri tabanındaki aktif kapasite raporlarının toplam sayısı geçen sene Ağustos’ta 83 bin 292 adet iken bu yıl aynı dönemde yüzde 11,6’lık artışla 92 bin 937 adede yükseldi.

Ağustos’ta en çok kapasite raporu düzenleyen ilk 10 il İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri ve Adana olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner
Ağustos’ta En Çok Kapasite Raporu Düzenleyen 10 İl
KAYNAK: TOBB

Aktif kapasite raporlarına göre toplam çalıșan sayısı geçen sene Ağustos’ta 3.465.687 iken yüzde 9,3 (320 bin 673 adet) artarak, bu sene aynı dönemde 3.786.360 olarak görüldü.

Kapasite raporları; tezgâh, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak hammadde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üreten işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ile yazılım üretenler için Odalar tarafından düzenlenmekte ve TOBB tarafından onaylanmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın