Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB: Kapanan Şirket Sayısında Mart Ayında Artış Sürdü

TOBB, Mart ayında açılan ve kapanan şirket sayısını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde kurulan ve kapanan şirket sayısında artışlar sürdü.
TOBB: Kapanan Şirket Sayısında Mart Ayında Artış Sürdü
Son Güncelleme: 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Mart ayında kurulan ve kapanan şirket sayılarını paylaştı. TOBB verilerine göre yılın üçüncü ayında kurulan şirket sayısı yıllık bazda yüzde 1,2, kurulan kooperatif sayısı ise yüzde 51,5 arttı. Ancak söz konusu dönemde kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 4,8 oranında azaldı.

Mart ayında kapanan şirket sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artarken, kapanan kooperatif sayısı yüzde 14,1 ve kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 21 düştü.

Şubat ayıyla kıyaslandığında mart ayında kurulan şirket sayısı yüzde 19,5, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 24,9 ve kurulan kooperatif sayısı yüzde 24,8 arttı.

Söz konusu dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 23,2 ve kapanan kooperatif sayısı yüzde 17 artarken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 4 azaldı.

Önceki ayın verilerinde, şubat ayında kurulan şirket sayısı yıllık bazda yüzde 3,8 azalırken, kapanan şirket sayısı yüzde 52,4 artmıştı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

İlk Çeyrekte Kurulan ve Kapanan Şirket Sayısı Arttı

2023’ün ilk çeyreğinde kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 8 artış gösterdi. Kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise yüzde 3,8 azaldı.

Yılın ilk çeyreğinde kapanan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,8 ve kapanan kooperatif sayısı yüzde 14,5 artarken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 9,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu