Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB: Haziran’da Kurulan Şirket Sayısı Yüzde 30 Azaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, geçtiğimiz ay ülke genelinde kurulan ve kapanan şirket sayılarındaki değişimi gösteren raporu yayımladı.
TOBB: Haziran’da Kurulan Şirket Sayısı Yüzde 30 Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2023 Haziran ayına ait kurulan ve kapanan şirket sayılarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Haziran 2023’te, kurulan şirket sayısı Haziran 2022’ye göre yüzde 29,6, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 48,8 oranında azalırken, kurulan kooperatif sayısı yüzde 36,8 arttı.

Söz konusu dönemde kapanan şirket sayısı yıllık bazda yüzde 29,3, kapanan kooperatif sayısı yüzde 38,3 azaldı. Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise yüzde 29,5 oranında artış gerçekleşti.

Mayıs ayında Türkiye genelinde, kurulan şirket sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,4, kapanan şirket sayısı yüzde 0,4 oranında artış göstermişti.

Yılın ilk altı ayında kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 16,0 azalırken, kurulan kooperatif sayısı yüzde 63,1 arttı.​

Kapananlara bakıldığında aynı dönemde şirket sayısında yüzde 4,7, kooperatif sayısında yüzde 7,9 oranında düşüş oldu. 2023’ün ilk altı ayında kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 16,2 arttı.

GCM Yatırım Banner

Mayıs verileriyle karşılaştırıldığında kurulan şirket sayısı yüzde 6,1, kurulan kooperatif sayısı yüzde 23,3, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 9,1 azaldı.

Kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 7, kapanan kooperatif sayısı yüzde 1,4 ve kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 12,8 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.