Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB Başkanı: Üretimi Korumak için Krediler Aniden Kesilmemeli

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının güven içinde yatırım yapması için önünü görebilmesi gerektiğini söyledi.
TOBB Başkanı: Üretimi Korumak için Krediler Aniden Kesilmemeli
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasına dair değerlendirme yaptı. İş planlarının yapılması, insanların önünü görebilmesi, bu sayede güven içinde ilerleyebilmesi için ekonomiye ilişkin orta ve uzun vadeli planların kamuoyuyla paylaşılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu amaç doğrultusunda geçen hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bir araya geldiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ekonominin yol haritası niteliğindeki OVP’ye (orta vadeli program) yönelik önerileri ilettiklerini dile getirdi.

İş dünyası için her dönem olduğu gibi bu dönem de en önemli konunun öngörülebilirlik olduğunun altını çizdi. Konuşmasına, “Elbette sanayimizin ayakta kalması ve büyümeye devam etmesi için, makro ekonomide istikrarın ve güvenin sağlanması ön şarttır. Yeni ekonomi yönetiminin bu yönde hareket ederek, para politikasında başlattığı normalleşme adımlarını memnuniyetle karşıladık.” sözleriyle devam etti.

Firma ve sektörleri sürekli dinleyen biri olarak, özellikle KOBİ kredilerinde yaşanan daralmanın, zincirleme etkiyle ülkenin ve sektörlerin tamamını olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye’nin önceliğinin mevcut üretim kapasitesini korumak olması gerektiğini bu nedenle ticari kredilerin aniden ve çok sert bir şekilde kesilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KDV sisteminin de özel sektör için bir finansman sorunu haline geldiğini ifade eden TOBB Başkanı, “İndirilemeyen KDV’nin her yıl sonunda iadesi sağlanmalı, birikmiş-devreden KDV stokuna mahsup imkanı getirilmeli ve KDV iadesinde daha basit bir sisteme geçilerek iade süreçleri hızlandırılmalıdır. Gelir vergisi basamakları yeniden düzenlenmelidir. Enflasyon muhasebesi uygulamasına ivedilikle geçilmelidir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu