Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB Açıkladı: Kurulan Şirket Sayısı Ocak’ta Azaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ocak ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket sayısı istatistiklerini açıkladı. Ayrıntılar geliyor…
TOBB Açıkladı: Kurulan Şirket Sayısı Ocak’ta Azaldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından her ay açıklanan kurulan kapanan şirket sayısı verilerine ilişkin Ocak ayı raporu paylaşıldı. Rapora göre yılın ilk ayında, bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 13,7 kurulan kooperatif sayısı yüzde 9,9 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 24,6 oranında azaldı.​

Ocak’ta aylık bazda kapanan şirket sayısında yüzde 71,7, kapanan kooperatif sayısında yüzde 72,9 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 47,7 oranında düşüş kaydedildi. Kurulan şirket sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,1 oranında azaldı.

2024’ün ilk ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 24,1, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 34,1 oranında azalmış olup kurulan kooperatif sayısı yüzde 6,3 artış kaydetti.

Bu yılın Ocak ayında kapanan şirket sayısı 2023 yılının aynı ayına göre yüzde 7,4 oranında artmış olup kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 22,3 ve kapanan kooperatif sayısı yüzde 3,8 azaldı.

Rapor, Aralık 2023’E ilişkin kapanan şirket sayısındaki artışı takip ediyor. TOBB geçen ay yaptığı açıklamada, kurulan şirket sayısının yıllık bazda yüzde 16,7 azaldığını, kapanan şirket sayısının ise yüzde 30,3 arttığını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.