Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMSF’den Evim Mağdurlarına Milyonlarca Liralık Kaynak

TMSF, kapatılan 'evim şirketleri’ için tasfiye komisyonlarına 698 milyon TL aktardı. Müşterilerin para iadelerinin devam ettiği öğrenildi. Ayrıntılar haberde;
TMSF’den Evim Mağdurlarına Milyonlarca Liralık Kaynak
HABER GİRİŞ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), kamuoyunda ‘evim şirketleri’ olarak bilinen, faizsiz konut ve taşıt edindiren firmaların mağdurları için tasfiye komisyonlarına 698 milyon TL aktardı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) görevlendirdiği TMSF, söz konusu şirket mağdurları arasında sözleşmesini devralan, yeni şirkette devam etmek isteyen ya da istemeyen müşteriler için bugüne kadar toplam 269 milyon TL’lik ödeme yaptı.

TMSF açıklamasında, kapatılan 20 faizsiz konut şirketinin sahip olduğu yaklaşık 44 bin sözleşmenin yüzde 90’ının faaliyette olan şirketlere devredildiği aktarıldı.

Yeni şirketle devam etmek istemeyip bugüne kadar yatırdığı paranın iadesini talep eden müşterilere yapılan ödemelerin devam ettiği bilgisi verildi.

Henüz devredilmeyen sözleşmelerde ise eksiklerin giderilmesi için çalışıldığı, bütün dosyaların yeni şirketlere devrinin tamamlanacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrılan Müşterilere 262 milyon TL Para İadesi Yapıldı

Sözleşmeleri devralan şirketlerin, ayrılmak isteyen müşterilerin fesih dilekçelerini tasfiye masalarına iade ettikleri öğrenildi. Bu kişiler için tasfiye masaları bugüne kadar toplam 262 milyon TL ödedi.

Kapatılan şirketlerin bugüne kadar tasfiye masalarına, 13 bin 611 sözleşme iade ettiği söylendi. Yeni şirketlerle sözleşme imzalayan 576 müşteri için 7,1 milyon TL mudiler adına devralan şirketlere aktarıldı.

Yapılan açıklamada, mutabakatları yapılan ve incelemesi tamamlanan sözleşmelerin tutarlarının ilgili şirketlere ya da müşterilerin hesaplarına yatırılmaya devam ettiği öğrenildi.

Ödemelerin yapıldığı süreçte iletişim bilgileri değişen müşterilerin, güncel bilgilerini sözleşmelerini devralan yeni şirketlerle paylaşmaları gerektiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın