Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMSF Alacaklarının Tahsilinde Tarih Değişti

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında TMSF alacaklarının tahsiliyle ilgili yeni karara yer verildi. Alacakların tahsil tarihinde sürenin öne çekildiği duyuruldu.
TMSF Alacaklarının Tahsilinde Tarih Değişti
Yorum

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) alacaklarının tahsiline ilişkin yeni bir karar alındı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre TMSF alacaklarının tahsili için belirlenen süre öne çekildi. Tahsil için belirlenen borç ödeme ve mal bildirim süreleri 7 günden 15 güne çıkarıldı.

“TMSF Alacaklarının Takip ve Tahsiline İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte TMSF alacaklarında düzenlenecek anlaşmada da değişiklik yapıldı.

Buna göre anlaşmalarda alınacak tedbirlerden olan yurt dışına çıkış tahdidi ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Yapılan bir diğer düzenleme de TMSF’nin amme alacaklarının tahsil usulü kanunu hakkında oldu.

Kanun kapsamındaki TMSF alacaklarına finansal kiralama, faktoring, finansman ve tasarruf finansman şirketleri kanununun 50/A maddesiyle birlikte bankacılık kanununun ilgili maddelerinde yer alan, takip edilen alacaklar ile aynı kanunun geçici 9. maddesi kapsamındaki görev ve yetkileri çerçevesinde oluşan alacaklar eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu