Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMO Fındık Alım Fiyatları Hakkında Açıklama Yaptı

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2022/2023 dönemi kabuklu fındık alım fiyatlarına ilişkin açıklama metni yayımladı. Detaylar haberde;
TMO Fındık Alım Fiyatları Hakkında Açıklama Yaptı
Yorum

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatları hakkında duyuru yayımladı.

TMO tarafından yapılan duyuruda, fındık üreticilerinin hem depolama ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması hem de pazarlama kaynaklı yaşanabilecek sıkıntıların giderilmesi amacıyla TMO kabuklu fındık alım fiyatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hasat dönemi öncesinde açıklandığı söylendi.

2022/2023 sezonu kabuklu fındık alım fiyatları yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre şöyle oldu:

Giresun kalite için 53,00 TL/Kg,
Levant kalite için 52,00 TL/Kg,
Sivri kalite için ise 51,00 TL/Kg.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere vereceği destek ödemeleri alan bazlı, mazot ve gübre de dahil edildiğinde ortalama 54,00 TL/Kg olacak.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi yüksek randımanlı fındık için randıman farkı ilave edilecek.

TMO’nun kamuoyuna yaptığı duyuruda, fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarının tamamlandığı bildirildi.

Kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos tarihinde başlanacağı, alımların önceki yıllarda olduğu gibi randevu sistemi ile yapılacağı aktarıldı.

Üreticiler, 15 Ağustos’tan itibaren randevularını TMO iş yerleri ya da resmi internet adresi www.tmo.gov.tr üzerinden alabilecek.

TMO’ya yapılan ürün tesliminde rutubetten dolayı sorun yaşanmaması için ürünleri kurutmaya özen gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Cumhurbaşkanı Duyurmuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu katıldığı toplu açılış töreninde Ordulu vatandaşlarla fındık alım fiyatlarını paylaşmıştı.

Erdoğan, yaptığı konuşmada 2022 yılı için Giresun ve Levant kalite fındığın alım fiyatının kilo başına 54 lira olduğunu duyurdu.

Dünyanın en büyük fındık üreticisinin Türkiye olduğunu vurgulayarak, geçtiğimiz yıl dünyanın 122 ülkesine 2 milyar 300 milyona yakın bedelle fındık satıldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu