Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMO 2023 Sezonu Mısır Alım Fiyatını Açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi bugün 2023 yılı sezonuna ait ton başına mısır alım fiyatını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
TMO 2023 Sezonu Mısır Alım Fiyatını Açıkladı
Yorum

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 2023 sezonu mısır alım fiyatının ton başına 6 bin lira olduğu açıklandı. Mısır hasadının Ağustos’un ilk haftasında Adana ve Hatay’da lokal olarak başladığı bildirilerek, ülke genelinde bugün itibariyle yaklaşık yüzde 8 seviyesinde olduğu kaydedildi.

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiğine işaret edilerek, piyasaların seyrine göre TMO politikalarının oluşturulduğu aktarıldı.

TMO, Türkiye’nin 2023 yılı mısır üretiminin 2022 yılına kıyasla aynı seviyede 8,5 milyon ton olacağı yönünde tahminini paylaştı.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamının satın alınacağı bildirildi. TMO’nun Türkiye’de bulunan işyerleri ve protokol imzalanan lisanslı depolardan mısır alımı yapacağı ifade edildi.

TMO Randevulu Sistemine Devam Edecek

Yapılan açıklamada TMO’un, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek için uyguladığı randevulu sistemi sürdüreceğine işaret edildi.

İş yerlerinden Pazar hariç haftanın 6 günü alım yapacağı bildirilen açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin ürün teslimini takiben 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı bildirildi.

Üreticilerden yapılacak olan mısır alımlarında borsa tescil ücretinin TMO tarafından karşılanacağı vurgulandı.

Üreticilerin randevularını yarın (23 Ağustos 2023) saat 10.00’dan itibaren alabileceği belirtilen açıklamada, alımlara TMO işyerlerinde 24 Ağustos 2023’ten itibaren, lisanslı depolar üzerinden ise yine randevulu olarak 28 Ağustos 2023’ten itibaren başlanacağı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu