Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMB Başkanı Eren Ek Fiyat Ödemesi Talep Etti

TMB Başkanı Eren, temel girdi maliyetlerindeki fiyat artışı sorununa değinerek ek fiyat ödemesini talep etti. Detaylar haberde...
TMB Başkanı Eren Ek Fiyat Ödemesi Talep Etti
Yorum

Döviz kurundaki yükseliş inşaat sektörünü de olumsuz etkileyeme devam ediyor. Temel girdi maliyetlerindeki artış müteahhitleri zorluyor. Konuya yönelik açıklamada bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ek fiyat ödenmesini talep etti.

Başkan Eren, yazılı açıklamasında temel girdi maliyetlerinde öngörülemeyen fiyat artışları yaşandığını kaydetti.

Anadolu’daki müteahhitlerin ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirtti.

“Adil Bir Fiyat Farkı Düzenlemesi Hayata Geçmeli”

Eren, teminat mektupları nakde çevrilen kamu projeleri üstlenmiş müteahhitlik firmalarına tek seferlik mali sicil affı getirilmesi yoluyla yasakların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Yaşanan artışların inşaat sektörünü zor durumda bıraktığını vurguladı. Durumun ekonomik konut üretimini ve kamu yatırımı projelerini de olumsuz etkilediğini belirtti.

TMB Eren, inşaat sektöründe temel girdi maliyetlerinde 2021 yılında yüzde 150 fiyat artışı gerçekleştiğini, 2022 yılında Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle maliyetlerin yüzde 170 aştığını kaydetti.

Başkan Eren, adil bir fiyat farkı düzenlemesinin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu