Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMB Başkanı Eren Ek Fiyat Ödemesi Talep Etti

TMB Başkanı Eren, temel girdi maliyetlerindeki fiyat artışı sorununa değinerek ek fiyat ödemesini talep etti. Detaylar haberde...
TMB Başkanı Eren Ek Fiyat Ödemesi Talep Etti
HABER GİRİŞ

Döviz kurundaki yükseliş inşaat sektörünü de olumsuz etkileyeme devam ediyor. Temel girdi maliyetlerindeki artış müteahhitleri zorluyor. Konuya yönelik açıklamada bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ek fiyat ödenmesini talep etti.

Başkan Eren, yazılı açıklamasında temel girdi maliyetlerinde öngörülemeyen fiyat artışları yaşandığını kaydetti.

Anadolu’daki müteahhitlerin ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirtti.

“Adil Bir Fiyat Farkı Düzenlemesi Hayata Geçmeli”

Eren, teminat mektupları nakde çevrilen kamu projeleri üstlenmiş müteahhitlik firmalarına tek seferlik mali sicil affı getirilmesi yoluyla yasakların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Yaşanan artışların inşaat sektörünü zor durumda bıraktığını vurguladı. Durumun ekonomik konut üretimini ve kamu yatırımı projelerini de olumsuz etkilediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

TMB Eren, inşaat sektöründe temel girdi maliyetlerinde 2021 yılında yüzde 150 fiyat artışı gerçekleştiğini, 2022 yılında Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle maliyetlerin yüzde 170 aştığını kaydetti.

Başkan Eren, adil bir fiyat farkı düzenlemesinin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.