Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL’nin Reel Değeri Seçim Sonrası Rekor Seviyesine Ulaştı

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayında reel efektif döviz kuru, 2023’ün Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. İşte detaylar;
TL’nin Reel Değeri Seçim Sonrası Rekor Seviyesine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayını kapsayan reel efektif döviz kuru verilerini paylaştı. 6 Şubat’ta açıklanan bilgilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bazlı reel efektif döviz kuru 1,66 puan artarak 56,95 seviyesine çıktı. 2023’ün Aralık ayında reel efektif döviz kuru 55,29 seviyesindeydi.

Aralık’ta 85,93 olan yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) bazlı döviz kuru endeksi Aralık’ta 0,6 puan yükselerek 86,53’e çıktı.

TL’nin Reel Değeri Seçim Sonrası Rekor Seviyesine Ulaştı!Kaynak: TCMB

Türk lirasının değeri, Ocak’ta 2023’ün son ayına göre TÜFE bazında 0,19 puan Yİ-ÜFE bazında ise 5,89 puan geriledi.

Reel efektif döviz kuru, Türk lirasının satın alma gücünde olan değişimleri daha gerçekçi olarak ortaya koyan bir veridir. Reel efektif kurdaki artış TL’nin değer kazandığını, düşüş ise TL’nin değer kaybettiğini gösterir. Ayrıca söz konusu verideki artış Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösterirken reel efektif kurdaki gerileme yabancı mallar cinsinden fiyatın düşüşüne işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.