Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Tavsiyesini Değiştiren Citi’den Şaşırtan Faiz Beklentisi

Citi Research, liranın dolar karşısında daha fazla değer kaybedeceğini düşünürken, “ağırlığı azalt” tavsiyesinde bulundu.
TL Tavsiyesini Değiştiren Citi’den Şaşırtan Faiz Beklentisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içinde piyasalar hafta sonu kur korumalı mevduat (KKM) hakkında yapılan düzenlemeyi değerlendirirken, bir yandan da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

Piyasalarda stresin arttığı ve beklentilerle birlikte olasılıkların değerlendirildiği haftanın başında Citi Research’ten Türk lirası için bir değerlendirme geldi. Kurum analistleri Türk lirasının dolar karşısında zayıflamasını bekledikleri için model portföyde TL için tavsiyesini “ağırlığı azalt” olarak değiştirdi.

Dolar kuru saat 13.40 itibarıyla 27,16 seviyesinde. Citi raporunda bu seviyeden 32’ye yükselmesini hedefledikleri ve 25’te stop loss olunacağı belirtilirken, “TCMB’nin hafta sonu kur korumalı mevduatların boyutunu azaltmak için aldığı makro ihtiyati tedbirler ışığında, zamanlamanın bu işleme yeniden girmek için uygun olduğunu düşünüyoruz” açıklamasına yer verildi.

TCMB’nin 24 Ağustos Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında ise faiz oranlarının beklendiği kadar artırılmayacağı riski olduğu ifade edildi.

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,50’den yüzde 20’ye yükseltmesini bekliyor.

Citi, geçen hafta ise TCMB’nin doğrudan sabit faizli tahvillerin ikincil piyasalarına yapılan müdahalenin sona ermesinin özellikle eğrinin uzun tarafı üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu belirterek, Türk lirası cinsi tahvillerin varlığında azaltmaya gitmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu