Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Kullanımı Artırmaya Kararlı Hazine’den Yeni Duyuru Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası kullanımını artıracak uygulamalar hakkında yeni açıklama yaptı. İşte detaylar;
TL Kullanımı Artırmaya Kararlı Hazine’den Yeni Duyuru Geldi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edileceğini duyurdu. Vatandaşların Türk lirası (TL) varlıkların tasarrufunu sağlamak adına tanıtılan yeni enstrümanın yankıları sürerken bugün yeni bir hamle geldi.

Eşgüdüm ve Makro İhtiyati Tedbirler Hakkında Basın Açıklaması başlıklı duyuruda, TL kullanımı ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edileceği belirtildi.

Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan küresel enflasyonist baskılardan ülkemizin de etkilendiği belirtilerek şu ifadelerle devam edildi:

“Bununla birlikte makro ekonomi politikamızda enflasyonla mücadele birincil önceliğini korumaktadır. Bu mücadelede kurumlar arası eşgüdümün önemi açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak mücadele anlayışıyla hareket etmektedir.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu çerçevede önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edilecek ve mali disiplinden asla taviz verilmeyeceğini aktardı. Ayrıca duyuruya göre maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan büyüme, istihdam ve özellikle gelir dağılımını önceleyen uygulamaların sürecek.

Kamu harcamalarında etkinliği artırarak, tasarruf sağlanacak. Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek, böylece kamu harcamalarında etkinlik artırılarak tasarruf sağlanacak.

Makro ihtiyati tedbirler güncel ekonomik koşullar gözetilerek etkin ve dinamik bir şekilde alınmaya devam edilecek. Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk Lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecek.

GCM Yatırım Banner

Hazine Bakanlığı’nın açıklaması; “Beklentilerin yönetimi kapsamında ekonomide atılan adımlar ekonominin tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde paylaşılacaktır.” ifadesiyle sonlandırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın